Aşılı Ceviz Fidanı

06 Kasım 2015 Cuma, 09:15

Aşılı ceviz fidanı iki gruba ayrılır. Bunlar tüplü ve açık köklüdür.Tüplü ceviz fidanlarına kök aşamasındayken kalem aşı yapılırken, açık köklü ceviz fidanlarına göz aşısı yapılır.Ceviz fidanlarının aşı dönemleri tüplü ceviz fidanlarında ocak mart ayları arasında yapılırken, açık köklü ceviz fidanları haziran ve eylül ayları arasında yapılır.

Aşılı ceviz fidanı çeşitleri

Öz Yaşam Fidancılık olarak adımızın hakkını vererek ceviz fidanlarımızın hepsi aşılıdır. Yabancı olarak Chandler, Fernor, Fernette, Franquette, Pedro adlarında ceviz fidanı çeşitleri vardır. Yerli ceviz fidanı çeşitlerinde ise Şebin ,Bilecik ,Yalova 1-3-4 ve Kaman 1 olarak çeşitler vardır. Aşılı ceviz fidanlarımızı bizim kendi bahçeden aldığımız gözlerden üretmekte olup bu bahçeyi köyümüze gelen misafirler ziyaret edebilmektedir.

Ceviz heterozigot bir meyvedir yani örneğin chandler cinsinden alınan tohumu ekildiğinde, ektiğiniz tohumun çeşidinin özelliğini asla vermez. Yabani bir cins ceviz fidanı meydana gelir. Buna aşılı ceviz fidanı yetiştirmekte çöğür denilmektedir. Bu çöğürün fiyatı ceviz fiyatına göre piyasa da daha düşüktür. Bazı firmalar aşılı ceviz fidanı göndermek yerine bu kök çöğürünü göndermektedir. Ekilen ceviz fidanı tohumundan oluşan çeşidin özelliğini almak istiyorsanız mutlaka bir anaçtan göz ya da kalem aşı alınıp yapılması gerekir. Yapmaz iseniz yabani bir ceviz fidanı ortaya çıkar. Büyüdüğünde ise yabani bir ceviz fidanı çeşidi olur. Bu yabani çeşit fidanın hem meyvesi hem rekoltesi hem verimi hem de kalitesi düşük olur. Çok güçsüz ve kalitesiz olacağı için kabuklarından bile ayrılmaz. Sizde aşılı ceviz fidanı hakkında detaylı bilgi için http://www.ozyasamfidancilik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login