e
sv

Ceviz Fidanı Dikim Sonrası Yapılması Gerekenler?

Ceviz fidanı için dikim sonrası bakım, bakımda ise sulama oldukça önemli olmakla birlikte gübreleme ve dalların budanması da ağacın hızlı gelişmesi için büyük önem arz etmektedir. Caner Fidancılık yetkilisi Necati Çıpa ceviz fidanı bakımı ile ilgili merak edilenleri gazetemiz ile paylaştı.

Necati Çıpa  : “Ceviz fidanı bakımının doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir.”

Maksimum düzeyde verim almak için özen gösterilmesi gereken ceviz fidanı bakımı ilk aylarında derin bir sürüm yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte aynı dönemde toprak havalandırılma işlemi ile beraber toprakta bulunun yabancı otlar mutlaka ayıklanmalıdır. Özellikle sonbahar ayları yağmurun ve karın toprağa işlemesi, toprakta tutulma olması nedeniyle fidanın büyümesi açısından önem arz etmektedir. Toprak işlemesi yapılırken, fidan köklerinin zarar görmemesine de dikkat edilmelidir.

chandler ceviz bahçesi

Sulanması

Ceviz ağaçları ve ceviz fidanları terleme nedeniyle su kaybı fazla olan bitkilerdir. Bundan dolayı kaybolan suyun temin edilmesi nedeniyle cevizlerin yeterli düzeyde sulandırılması, gelişim açısından oldukça önemlidir.

Özellikle ilkbahar mevsiminde gelişme gösteren ve iç doldurma dönemi olan ceviz ağaçlarının bu dönemlerde su ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı bu dönemde mutlaka yeterli miktarda su verilmelidir. Fidanın yeterli miktarda su alamaması durumunda ise susuzluk yaşayan bitki yeterli düzeyde büyüyemeyecek ve gelişim gösteremeyecektir. Bununla birlikte meyvelerin içi de dolmayacaktır. Yeterli su almayan bitki böylece verimsiz ve kalite standardı düşük olan meyve yetiştirmiş veya olur. Bundan dolayı fidanın sulandırılmasına özen gösterilmelidir.

Sulama yapılırken dikkat edilecek önemli hususlardan birisi suyun kök düzeyine kadar ulaşmasına yardımcı olmaktır. Fidan yetişme sürecindeyken sulanmaya mutlaka dikkat edilmeli ve haftada en az iki kez mutlaka sulama yapılmalıdır. Ceviz ağaçları sulanırken kimyasal atıklar olmayan her türlü su kullanılabilir. Özellikle alttan yağmurlama tipi sulama, damla sulama, salma ve karık sulama yöntemlerinden birinin seçilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

chandler ceviz fidanı

Gübrelenmesi ve Budanması

Fidanının toprağında herhangi bir sorun yoksa gübrelemeye gerek yoktur. Bununla birlikte ne fidan ne de ağaçken ceviz ağaçlarının budanmasına da gerek yoktur. Gövde eğer kurumuş dalları bulunuyorsa bu dalların budanmasına herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sizde merak ettiğiniz diğer sorularınız hakkında bilgi sahibi olmak için https://www.canerfidancilik.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Ceviz Fidanı Dikim Sonrası Yapılması Gerekenler?

x