baby sensory

Ceviz Fidanı Üretiminde Tozlayıcının Önemi

14 Ekim 2019 Pazartesi, 10:38

Ceviz fidanı üretiminde tozlayıcının önemi büyüktür. Tozlayıcısız olarak dikilen ceviz fidanları kendilerini tozladığı söylense de halk arasındaki  bu yanılgı ilerde yetiştirici için büyük zararlara yol açabilir. O yüzden bu haberimizde Ceviz fidanı üretiminde tozlayıcının öneminden bahsetmek istiyoruz.

Örnek vermek gerekirse; Franquette ceviz fidanı Fransız üretimi bir ceviz fidanıdır. Franquette ceviz fidanı Fernor, Chandler, Pedro, Hartley gibi kaliteli ceviz fidanlarının tozlayıcı çeşidi olarak seçilmiştir. Tozlayıcı özelliğinin yanında meyve verme verimi de vardır. Yan dallarında meyve verimi düşük ama meyveleri küçük ve lezzetlidir. Meyvesinin iç ağırlığı 5,6 gramdır, iç ceviz beyaz ve kalitelidir. Franquette ceviz fidanı iri ağaçlar olarak büyür. Dikine ve kuvvetli bir büyüme süreci vardır. İlkbahar donlarının geç yaşandığı bölgelerde yetiştirilmeye uygundur. Yağmurlu bölgelerde yetiştirilmesi verim alınmasını sağlar. İklim koşullarındaki değişikliklere çabuk uyum sağlar. Açık köklü Franquette ceviz fidanı ve tüplü franquette  ceviz fidanı çeşitleri vardır.

Tozlayıcı Olarak Franquette Ceviz Fidanı

Franquette ceviz fidanı dünyanın en verimli ceviz fidanlarının tozlayıcısı olarak kullanılmaktadır. Fernor ceviz fidanı ve Chandler gibi yetiştiriciliği çok yapılan verimli ceviz fidanlarının tozlayıcısıdır. Tozlayıcı olarak Franquette ceviz fidanı ana fidan sayısına göre ekilmektedir. Her 10 ana ceviz fidanı için bir iki adet olarak dikilmektedir Ana ceviz fidanlarının tozlayıcısı olmasının yanında meyve verimi de bulunmaktadır. Yan dallarında meyve verimi düşük olan bu ceviz fidanı türü en iyi tozlayıcı çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Üzüm salkımı şeklinde meyve veren iri ağaçlar olarak büyür. Tozlayıcı olarak ünlü olan franquette ceviz fidanının yetiştiriciliği de yapılabilir. Özellikle soğuk ve yağmurlu bölgelerde iyi verim alınan bir ceviz fidanı çeşididir.

Franquette Ceviz Fidanı Hangi Bölgelere Dikilebilir?

Franquette ceviz fidanı yumuşak topraklı arazilere ekilebilir. Nemi koruyan toprakta daha iyi yetişmektedir. Sık yağmur alan ve geç bahar donlarının görüldüğü bölgelerde dikime uygundur. Açık köklü ve tüplü olarak yapılabilir. Açık köklü fidanlar Kasım ayı başlarında ekilebilmektedir. Derin olarak ekilmesi uygundur çünkü dikine büyümektedir. Dikim öncesinde arazinin uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Ceviz fidanlarının ekiminin yapılmasında arazi koşulları ve iklim koşulları önemli bir yer tutar. Ceviz ağacının uyanma, soğuklanma ihtiyacı gibi durumları göz önüne alınarak ve arazi hazırlığı yapılarak ceviz fidanı dikimi yapılmalıdır.

Tozlayıcı Çeşit Ceviz Fidanı Fiyatları

Franquette ve fernette tozlayıcı cins ceviz fidanı fiyatları ana çeşitlerle aynı olup yeni sezonda fiyatlar 8 TL’den fidan boyuna göre başlamaktadır. https://www.cevizfidancisiyiz.com adresinden tozlayıcı ceviz fidanı fiyatları nı da öğrenebilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login