e
sv

Ceviz Yetiştiriciliğinde Tozlayıcı Çeşitler Büyük Önem Taşıyor

avatar

tvaktuel

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Ceviz yetiştiriciliği yapacak kişiler için tozlayıcı çeşitleri ve önemini araştırdık. Franquette ve Fernette gibi ana çeşitlerin yanında 10 adete 1 adet tozlayıcı çeşit olarak dikilen ceviz fidanları verimi arttırıyor. Konu ile ilgili görüşlerini paylaşan https://www.asilicevizfidanim.com kurucusu CENGİZ BAŞ ceviz fidanı dikiminde tozlayıcı çeşitlerin önemine dikkat çekti.

Mümin Metin” Tozlayıcı olarak Fernor, Chandler gibi ceviz fidanlarının yetiştiriciliğinde dikilen Franquette ceviz fidanı Meyve verimi diğer ana çeşitlere göre düşük olan bir ceviz fidanı çeşididir ancak Son yıllarda daha çok tozlayıcı olarak önemi büyüktür. Bu çeşit ana çeşidi Chandler ceviz fidanı ile birlikte geç bahar donlarının yaşandığı, sık yağmur yağan bölgeler için uygundur. Franquette ceviz fidanı iklim değişiklerine çabuk uyum sağlayan aşılı ceviz fidanı çeşididir. tozlayıcı olarak ana fidan ekim sayısına göre dikim yapılmalıdır.”

franguette

Tozlayıcı Ceviz Fidanı Türlerinin Meyve Kalitesi

“Meyvesi ana çeşide göre küçük olan bir ceviz fidanı çeşididir. Meyvesi beyaz renkli ve kalitelidir. Üzüm salkımı şeklinde meyve verir. İç ağırlığı 5,6 gramdır. Yan dallarda meyve oranı düşüktür ama meyve lezzetti kalitelidir. Kabuğu ince olan meyvesi kolay tüketilebilir. Meyve içi oranı %45-46’dır. Küçük ceviz olma özelliği ile tercih edilen cevizler arasındadır. Kaliteli bir cevizdir. Tüm dünyada özel olarak tüketilen cevizler arasında yer almaktadır. Yan dallarda meyve oranı biraz düşük ve diğer ceviz ağaçlarına göre daha az verimlidir. Bu nedenle daha çok tozlayıcı olarak kullanılır ama meyveleri de tüketilmektedir.”

Dikim Türüne Göre Ceviz Fidanı Çeşitleri

Metin “Ceviz fidanı çeşitleri tüplü ve açık köklü olarak iki çeşittir. Açık köklü ceviz fidanı Kasım aylarında ekilebilmektedir. Ve boyları, yaşları değişmektedir. Boy ve yaşa göre fiyat da değişir. Tüplü ceviz fidanı ise yılın her ayı dikilebilmektedir. Fiyatları standart olmakla birlikte ekimleri daha kolaydır. Ceviz fidanı seçerken sertifikalı ve aşılı olmasına özen göstermek gerekir. Tozlayıcı olarak dikilecek ana ceviz fidanı sayısına göre alınmalıdır. Tüplü ceviz fidanları daha zahmetsiz ve dikimi kolay fidanlardır. Ceviz fidanı seçimlerinizi yaparken fiyatlar kadar kaliteye de dikkat etmelisiniz. Unutulmamalıdır ki ceviz yetiştiriciliğinde fidan kalitesi çok önemlidir. Bunun yanında toprak ve iklim koşulları da önem arz eder.” dedi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Ceviz Yetiştiriciliğinde Tozlayıcı Çeşitler Büyük Önem Taşıyor

x