baby sensory

Konut fiyatları ile ilgili detaylı bilgi haberimizde sizinle

24 Nisan 2019 Çarşamba, 00:10

İnternet ve özellikle mobil teknolojilerin gelişimi sonrasında bu teknolojilerin nimetlerinden pek çok farklı alanda faydalanıyoruz. Bu nimetler haberleşmeyi kolaylaştırması ile anlık olarak her şeyi takip etmemizi sağlıyor.

Artık özellikle ticari alanda internetin bütün imkanları kullanılmakta. İnternetin imkanlarının kullanıldığı alanlardan biri de gayrimenkul alım-satımı.

Günümüzde pek çok kimse bir ev satın alacağı veya kiralayacağı zaman bu noktada ilk danışma noktası olarak bu işi yapan internet sitelerini görmektedir. Emlak ilanı verilen internet sitelerinin ortak özelliği ise bu internet sitelerinde arama yapmanın çoğunlukla biraz kompleks olması ve bu sitelerin birinde yer alan ilanın diğerinde yer almaması nedeniyle arama yapmanın nispeten biraz zorlaşması olarak görülebilir.

Bu sorunları tıpkı internet gibi büyük ve geniş bir alanda nasıl ki Google ile çözüyorsak; gayrimenkul ve emlak ilanı veren internet sitelerinde de Google mantığında bir internet sitesi ile bu problemi çözmek mümkün olabilmektedir.

Sitemizin adı Flatfy. Aslında Flatfy, sadece gayrimenkul alanında arama yapılabilen bir arama motorudur. Flatfy ile arama yapmanın güzelliği arama kriterlerinize göre sitenin bünyesinde yer alan 1,187 farklı internet sitesinin tamamındaki ilgili ilanların görülebilmesi ve bu ilanlara ulaşmak için yapılacak aramanın kolay bir şekilde yapılabilmesidir.

Flatfy sitesinin kodlama mantığına bakıldığı zaman Türkçe metin kalıplarını algılayabildiğini görebilmekteyiz. Buna örnek olarak Flatfy üzerinden “Şanlıurfa Siverek kiralık 3+1 daire” şeklinde bir metin ile arama yaparsanız bu metin Flatfy tarafından otomatik olarak algılanır ve bu kriterlerdeki ilanlar karşınıza çıkar.

Bunun yanı sıra Flatfy’da aynı ilan eğer farklı sitelerde de yer alıyorsa bu ilan kullanıcıya sadece bir kere gösterilir.

Flatfy ile yeni bir emlak sitesinin trafiğini arttırma noktasında da çözüm sunulmaktadır. Aylık 1,3 milyon tıklanma alan sitemizde yer alan ilanlara kullanıcılarımız tıkladığında içerik tamamen orijinal ilan üzerinden gösterilmektedir. Bu sayede siteleriniz için link alabileceğiniz yüksek hite sahip bir platform olarak Flatfy’ı görebilirsiniz.

Bununla birlikte Flatfy’ın sunduğu hizmetlerden bir diğeri de haberimize konu olan ve gayrimenkul fiyatları ile ilgili istatistiki bilgilerin verildiği ortalama satılık ve kiralık daire fiyatlarına ilişkin raporlardır.

Mart ayına ilişkin ortalama satılık ve kiralık daire fiyatları raporları geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Bu raporlar tr.flatfy.com sitesi bünyesinde yer alan emlak ilan sitelerindeki emlak ilanları baz alınarak hazırlanmış ve geçtiğimiz bir ay içerisinde verilen bu ilanların belirlenmiş olan bölge için ortalama fiyatları ölçüsünde raporda yer almıştır.

Şimdi hep birlikte mart ayı ortalama satılık ve kiralık daire fiyatlarına ilişkin Flatfy’ın veri tabanında yer alan bilgiler baz alınarak hazırlanmış raporlara bir göz atalım.

tr.flatfy.com sitesi tarafından hazırlanmış raporların ilki yukarıda yer alan mart ayı ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin rapordur. Bu raporda 1+0’dan 3+1’e kadar farklı büyüklüklerdeki daire çeşitlerine ilişkin bilgilere yer verilmiştir.

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere; bu bilgiler tr.flatfy.com internet sitesinde mart ayı boyunca yayınlanmış olan emlak ilanları baz alınarak hazırlanmış olan bilgilerdir.

Aslına bakılırsa hiç bir resmi geçerliliği olmamakla birlikte tr.flatfy.com sitesinden alınmış olan bu bilgilerin yine de özellikle yatırım amaçlı konut satın alacak kişilere ciddi ölçüde yol göstereceği açıktır.

Rapora göz atıldığında en pahalı ortalama satılık daire fiyatlarına sahip olan 2 şehrin aslına bakıldığında bir il bile olmayan Muğla’nın Bodrum ve Marmaris ilçeleri olduğu görülmektedir. Bu ilçelerden sonra ise daire tipine göre ortalama satılık daire fiyatları değişmektedir.

Genel olarak ülkemizin batı ve güney bölgelerinde yer alan şehirlerin fiyatları diğer bölgelere nazaran daha yüksek olmakla birlikte iç kesimlerdeki bazı şehirlerde de enteresan bazı durumların olduğu görülebilmektedir.

Özellikle bu durumlara bazı şehirlerde 1+0 ve 1+1 daire fiyatlarının birbirinden oldukça farklı olan fiyat seviyelerinin yol açtığı görülebilmektedir.

Ankara, Sivas ve Van’da 1+0 ortalama satılık daire fiyatları, 1+1 ortalama daire fiyatlarından daha yüksektir. Bu 3 şehrin de daha çok ülkemizin doğu ve iç bölgelerindeki şehirleri olması dikkat çekici bir durumdur.

Özellikle Van’da ve bölgesi ile ülkemizin en büyük 2’nci şehri olması hasebiyle Ankara’da enteresan bir durum olarak görülebilecek bu 1+1 daire fiyatlarının düşük olması üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu 2 şehirdeki fiyat seviyelerinin bu ölçüde olması aslına bakıldığında burada 1+0 dairelere olan talebin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Nispeten bölgesi ölçüsünde cazibe merkezi olarak görülebilecek Van ve Ankara şehirlerinde çalışan nüfusun etraf şehirlere göre daha fazla olması ve 1+0 konutları genel olarak çalışan nüfusların tercih etmesi nedeniyle bu konutların fiyatlarının nispeten daha yüksek olduğunu düşünmek nispeten biraz daha isabetli bir bakış açısı olabilir.

Bunun yanı sıra 1+0 konutlar genel olarak daha yeni yapılan konutlardır ve bu konutların daha lüks olması hasebiyle de fiyatlarının bu ölçüde yüksek olması normal olarak görülebilecek bir durumdur.

tr.flatfy.com sitesi tarafından yayınlanan diğer rapor ise yukarıda yer alan ve yine ilk raporda yer alan 27 farklı şehre ilişkin verilerin sunulduğu mart ayı ortalama kiralık daire fiyatları raporudur.

Bu rapora bakıldığında yine ilk rapordaki gibi 27 farklı şehirde en yüksek kira fiyatlarına sahip olan şehirler birçok daire tipinde Bodrum ve Marmaris olmuştur.

Ancak 1+0 daire tipinde ilginç bir durum görülmektedir. Malatya 1+0 kiralık daire fiyatlarına bakıldığında bu şehirdeki kiralık daire fiyatının 4.000 TL gibi çok ciddi bir fiyat olduğu görülmektedir. Malatya 1+0 kiralık daire fiyatları seviyesinin tabi ki tüm daireler için bu seviyede olduğunu varsaymak çok doğru bir çıkarım olmayacaktır. Ancak bu durumun sebebi olarak mart ayında Malatya’da çok lüks ve eşyalı bir dairenin yüksek fiyattan kiraya verilmesinin bu duruma sebep olmasının yanı sıra muhtemelen 1+0 bir dairenin ilanına kira bedelini yıllık olarak yazmış olması da yol açmış olabilir.

Benzer bir durum Elazığ için de geçerlidir ve 1+0 daire fiyatları Elazığ’ın da diğer daire tiplerinin tamamından daha yüksek olarak görülmektedir.

Sebebinin net olarak görüldüğü bir fiyat yüksekliği de Adana’da 3+1 ortalama kiralık daire fiyatları için söz konusudur. Özellikle Adana ve Mersin gibi güney şehirlerimizde ve güneyde de daha güneydoğuda yer alan şehirlerimizde kiraların yıllık olarak alınması yaygın bir davranış şeklidir. Dolayısıyla Adana’da meydana gelen bu durum kesinlikle 3+1 daire kiralama fiyatlarının yıllık olarak ilanlara yazılmış olmasının bir sonucu olarak görülmelidir.

Nispeten ilginç bir durum da Kahramanmaraş’ta karşımıza çıkmıştır. Kahramanmaraş’ta 1+0, 1+1 ve 2+1 ortalama kiralık daire fiyatlarının tümü aynı seviyede ve 800 TL olarak ortaya çıkmıştır. Kahramanmaraş 3+1 ortalama kiralık daire fiyat seviyesi ise mart ayında 1,000 TL düzeyinde olmuştur.

You must be logged in to post a comment Login