baby sensory

Ortodonti & Çene Cerrahisi

01 Aralık 2019 Pazar, 00:03

Çapraşık dişlerin birbirine uyumunu incelerken aynı zamanda teşhis ve tedavi konusunda gerekli uygulamaların yapılmasını sağlayan uzmanlık dalına ortodonti denir. Ortodonti olarak koruyucu ve tedavi edici ortodonti tedavi çeşitlerini uygularken bu alanda kalıcı çözümler sunmayı sürdürüyoruz. Koruyucu ortodonti, çocukluk çağında dişlerde anomali oluşmasını önlemek amacıyla yapılmaktadır. Tedavi edici ortodontide ise anomalinin ortaya çıkmasının ardından tedavi için bizlere başvuran hastalarda, yaşanan bozukluğunu düzeltilmesi amaçlanmaktadır.

Ortodontik Problemlerin Oluşma Nedenleri

Çenede, yüzde ve dişlerde oluşan problemlerin bazı nedenleri bulunmaktadır. Travmalar başta olmak üzere kötü beslenme, kötü alışkanlıklar, genetik bozukluklar, doğum öncesi ve sonrasında yaşanan gelişimsel sorunlar ile hormonal düzensizlikler, ortodontik problemleri meydana getirir. Ayrıca bu tedavinin şekli ve süresi, hastadaki anomalin türüne göre değişmektedir.

Ortodontik Tedaviden Önce Yapılan Tetkikler

Ortodontik tedavi öncelikle çocuk ve yetişkin hastalarda uygulanabilmektedir. Muayene süreciyle beraber başlayan tetkikler kapsamında hastaların ağız içi ve ağız dışı fotoğrafları alınır. Daha sonra panoramik ve sefalometrik ile el ve bilek röntgeni çekilmektedir. Tüm bu aşamaların ardından ortodontik model oluşturularak tedavi aşamasına geçilir.

Ortodontik Tedavinin Önemi

Bu tedavi türü sadece estetik kaygısı taşımamaktadır. Haliyle ilerleyen süreçlerde karşılaşılabilecek diş eti hastalıklarının önüne geçilmesi amacıyla da uygulanmaktadır. Ayrıca çiğneme işlevinin sağlanması, çene eklemi sorunlarının giderilmesi ve konuşma bozukluğunun ortadan kaldırılması amacıyla gerekli olan diş tedavisi uygulamalarından biridir.

Ağızda yaşanan ortodontik soruna göre sabit, hareketli ya da işlevsel apareyler kullanılmaktadır. İlerlememiş olan sorunlarda ise hastanın takıp çıkarabileceği hareketli apareyler tercih edilir. İzmir ortodonti kliniğimiz, başarılı ve kalıcı diş estetiği uygulamaları konusunda bu şekilde çalışmalarına devam etmektedir.

https://bornovadent.com.tr/ortodonti/

İzmir Çene Cerrahisi Uygulamaları

Kliniğimizde çene cerrahisi kapsamında ağız içindeki yumuşak dokularla beraber çenenin, dişlerin ve çene ekleminin her türden rahatsızlığı için gelişmiş tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Ayrıca uygulanacak işlemin şekline ve hastanın durumuna göre çene cerrahisi, genel anestezi, sedasyon ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Ağız, diş ve çene cerrahisi kliniğimizde sunulan tedavi hizmetleri şu şekilde sıralanmaktadır;

· Çene ve diş kırıkları tedavisi

· Ağız içindeki yumuşak ve sert dokularda gelişen kistik oluşumların tedavisi

· Gömülü dişlerin çekimi

· Protez uygulamasından önce ağızdaki sert ve yumuşak dokuların cerrahi işlemlerle düzenlenmesi

· Yüz ve çene bölgesinde oluşan enfeksiyonların tedavisi

You must be logged in to post a comment Login