e
sv

Türkiye’de En Çok Yetiştirilen Tarım Ürünleri

Türkiye, coğrafik olarak oldukça verimli topraklar üzerinde yer alıyor. İkliminin güzelliği ile toprak verimliliği de aynı oranda değerli olan Türkiye’de birçok tarım ürünü en verimli şekilde üretilerek tüketim için hazırlanmakta. Hem yurt içi hem de yurt dışı tüketim için hazırlanan tarım ürünlerinden en çok üretilenler;

Çay:

Çay, Karadeniz bölgesinin en değerli tarım ürünüdür. Tüm Türkiye’nin çay ihtiyacını karşılamasının yanında dünyaya da ihraç edilen çay, en değerli tarım ürünlerinden biridir.

Buğday:

Buğday, Karasal ve Akdeniz ikliminde yetiştirilen bir tahıl ürünüdür. Türk kültürünün de en değerli besinlerindendir. Akdeniz bölgesi, İç Anadolu bölgesi üretim yerlerindendir.

Mısır

Sıcak ve nemli iklimlerde yetişen mısır, Türkiye’nin en değerli tarım ürünlerinden biridir.

Pirinç

Bol su ve sıcaklık isteyen pirincin en fazla üretildiği bölge Marmara bölgesidir.

Arpa

Buğday ile birlikte arpa da ekimi en çok tercih edilen tahıl ürünlerinin başında gelir. Daha çok İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir.

Tarım ile uğraşanlar için hasat makinaları bu sektörde oldukça öneme sahip. Kaliteli ve iyi hasat makinalarıyla iş yükü azaltılarak daha kısa sürede hasat toplama ya da ekim işlemi gerçekleştirilebilmekte. Bu derece öneme sahip tarım hasat makinaları ve tarım traktörleri sıfır ve ikinci el fiyatlarıyla Truck1’de bulunabilmekte. John Deere traktör gibi dünyaca ünlü markaların tüm traktör ve tarım aletlerine ulaşabileceğiniz pazar yerinde uygun bir tarım aracı bulmak mümkün. Tarımcıların işini kolaylaştıracak sıfır ve ikinci el tarım makinalarına siz de ulaşabilir ve işinizi büyütmek için adım atabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Türkiye’de En Çok Yetiştirilen Tarım Ürünleri

x