baby sensory

Vatan Fidancılık Ceviz Fidanı Satışlarına Başladı

19 Ekim 2019 Cumartesi, 15:19

Balıkesir’in Bandırma ilçesi Sahil Yenice Köyü halkı geçimini aşılı ceviz fidanı üretimi ve satışı ile sağlıyor.

Bölgenin en çok iş hacmine sahip ceviz fidanı yetiştiricisi Vatan Fidancılık 2019-2020 yılı kış sezonu satışlarına başladı. Açık köklü olarak dikime hazır olarak gönderilen aşılı ceviz fidanlarına Türkiye geneli talep şimdiden yüksek. Öte yandan yurt dışı ceviz fidanı ihracı da gerçekleştiren Vatan Fidancılık firma yöneticisi Cengiz BAŞ ihraçların en çok Romanya, Bulgaristan ve İspanya’ya olduğunu belirtti.

Yüksek Rakımlara Dikilen Fernor Ceviz Fidanı Hakkında

1800 rakıma kadar yüksek bölgelere dikilen fernor ceviz fidanı hakkında bilgi veren Cengiz Baş “Fernor ceviz fidanı Franguetta X-Lara melezi olarak adlandırılır. Geç çiçek açan Fransız orjinli ceviz ağacı çeşididir. İlkbaharda geç donların olduğu ilkimler için önerilen yegâne fidan türüdür. Yüksek rakımları seven bir tür olduğu için 1000 metre ve üzeri rakımlı arazilere dikimi önerilir. Maksimum ekim yüksekliği 1800 metre olarak tavsiye edilir, bazı yerlerde bu 1900 metreye kadar çıkabilse de, 1800 üzeri rakımlarda, belirli bir alanda denenmeden toplu dikim yapmanız önerilmez. Dişi çiçekler, diğer adıyla meyve verecek olan çiçekler, mayıs ayı sonuna doğru çiçek açması sebebi ile ilkbaharda yaşanacak geç donlardan etkilenmez ve yıllık ürün kaybına sebep olmaz. Kasım ayının başına kadarki sürede, yeni sürgün dalları kapanır, ağaç kendisini dinlenmeye alır ve bu sayede olası sonbahar erken donlarından etkilenmeden yaşamını sürdürür.” dedi.

Fernor ceviz fidanları için tavsiye edilen ekim aralıkları 4×8 metre olduğunun altını çizen Vatan Fidancılık yetkilisi Cengiz Baş “Fernor ceviz fidanı çit sistemi yetiştiriciliği için uygundur. Beş, altı yaş grubundaki ağaçlar için dekar başına 100 kilo gram (ortalama ağaç başı verimi 30 kilo grama denk gelmektedir), tam verimli yaş olan altı üzeri (ortalama olarak 10 veya 15 li) yaşlarda ise, dekar başına verim katlanarak artar, 400 ile 500 kilogram arasında verim alınabilir. Yan dallarındaki verimi gayet iyidir.Meyveleri salkımlar halinde, birli, ikili, üçlü veya dörtlü olabilir.” dedi.

Meyve kalitesi yüksek olan fernor ceviz fidanının yetiştikten sonra 5.yılda meyve verimine hazır olduğunu vurgulayan Cengiz Baş “Fernorun Meyve ağırlığı 12 grama tekabül etmektedir. İç randımanı % 49 oranında, Yağ oranı % 51 oranında, Protein oranı % 20 oranındadır. Kabuğundan ayrılması gayet basit ve kolaya yapılır, bütün olarak çıkarılabilir. Kuru ve yaş ceviz olarak tüketime uygundur ve gayet lezzetli bir meyvesi vardır. Doğru tozlayıcıları olarak, Franquette cevizi ve Fernette cevizi ile beraber dikilmesi tavsiye edilir. Eylül ayı sonu itibari ile hasatına başlanır.” dedi.

“1000 metre üzeri olarak verdiğimiz rakımların altı fernor ceviz fidanı dikimi açısından her zaman risk içerecek diye bir şey söz konusu değildir. Rakımdan ise bölgedeki hava koşullarını dikkate almak gerekir. Bu koşulları da Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün sitesindeki istatistiki veriler sayfasını ziyaret ederek elde edebilirsiniz. Tüm ceviz fidanı dikecek arkadaşlara bol kazançlı hasatlar dileriz.” dedi.

Sizde ismine doğru 1.sınıf ceviz fidanı sipariş vermek istiyorsanız Vatan Fidancılık web sitesi https://www.asilicevizfidanim.com/ adresinden firma yetkilisine hemen iletişim kurabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login