İstanbul dizi setine döndü

04 Mart 2014 Salı, 20:12

Setler kuruldu, sokaklar 'kamera' sesleriyle yankılanmaya başladı. Dizilerin yeni sezonuyla birlikte İstanbul'un her semti plato oldu… Peki Hangi dizi hangi semtte çekiliyor? İşte dizi-dizi, semt-semt cevabı…

KALBİM SENİ SEÇTİ/ ATV

ALEMDAĞ’DA SET KURULDU
Atv’nin iddialı yapımlarından ’Kalbim Seni Seçti’, yayınlandığı ilk günden bu yana büyük ilgi görüyor. Varlıklı bir ailenin kızı olan Handan ile eski müzisyen Ömer Asaf’ın aşkını anlatan dizinin başrollerini Sermiyan Midyat ve Ebru Cündübeyoğlu paylaşıyor. Dizi için farklı mekanlar kullanılsa da, Handan’ın evi olarak Anadolu Hisarı ve Alemdağ semtleri set haline getirildi. Kurtköy’de yaşayan Cündübeyoğlu, Alemdağ’daki seti çok sevdiğini söyledi.

ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ/ KANAL D

BEYKOZ 70’LERİN RUHUYLA CANLANDI
Öyle Bir Geçer Zaman Ki’, geçen sezonun çok konuşulan dizilerindendi. İlk sezonu Unkapanı’nın Zeyrek semtinde çekilen dizi, 1960’larda geçen bir dönem yapımı olduğu için farklı bir özen istiyordu. UNESCO’nun koruma altına aldığı semt, yeniden restore edildi. Hazırlık aşaması bir yıl süren dizi için semtin yollarına Arnavut kaldırımı döşendi. Dizi ilerledi, 1970’lere gelindi ve set de Beykoz Eski Kundura Fabrikası’na taşındı. Dizi için 1960 ruhuyla Zeyrek; 1970 ruhuyla Beykoz yenilendi.

GENİŞ AİLE/ KANAL D

BOYACIKÖY YENİDEN İNŞA EDİLDİ
Bundan iki yıl önce seyirciyle buluşan ’Geniş Aile’, Sarıyer’e bağlı olan Boyacıköy’de çekildi. Dizi için kurgusal mekanlar bile oluşturuldu. Örneğin; Devir Abi’nin kıraathanesi olarak yapılan yer, dizi ekibinin de mahalleye katkılarından biri oldu. Sezon boyunca sabit kalan bu kıraathane dışında Cevahir’in kurduğu çay bahçesi ise sezon sonunda değiştirildi. Eski köşkleriyle ünlü olan Boyacıköy, daha önce ’Kavak Yelleri’ dizisinin setine ev sahipliği yapmıştı.

ANNELER VE KIZLARI/ STAR TV

ÇENGELKÖY ONLARI SEVDİ
Türk televizyon tarihinin belki de ilk feminist yapımlarından biri ’Anneler ve Kızları’. Zengin eşi ölen Defne ve kocası öldürülen Doğulu bir aşiretin gelini olan Gülizar’ın hayatları travmatik bir şekilde değişiyor. Ebru Özkan ve Feride Çetin’in başrollerinde oynadığı dizi, Çengelköy’de bir evde çekiliyor. Dizinin koordinatörü Berrin Dağçınar, mahallelinin sette sürekli ikramda bulunduğunu söylüyor.

REİS/ ATV

İSTİKAMET PAŞABAHÇE
Amerika’dan pilot olarak dönen Murat, kaderin oyunu sayesinde kendini bir anda balıkçı teknesinin reisi olarak buluyor. ’Reis’ dizisi, bugüne dek birçok Karadenizli ailenin hikayesinin çekildiği Paşabahçe ve Sarıyer kıyılarında geçiyor. Mehmet Akif Alakurt ve Melisa Sözen’in dizideki aşkları da bu semtlerde alev alıyor. İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’ndaki Paşabahçe İncirköy Mahallesi ufak balıkçı teknelerinin çekildiği küçük bir liman.

YERDEN YÜKSEK/ TRT

KANDİLLİ’DE ÇEKİLEN BİR AİLE DİZİSİ
Başarısızlıklar karşısında yılmayan bir teknik direktörün naif öyküsünü anlatan ’Yerden Yüksek’ isimli dizi; Kandilli, Zeyrek ve Paşabahçe semtlerinde çekiliyor. Kandilli, dizi sayesinde bugüne dek ’Perihan Abla’ ve ’Aliye’ gibi birçok diziye plato olan Kuzguncuk semtinin de Anadolu Yakası’ndaki alternatifi haline geldi. Müstakil bir evde çekim yapan teknik ekip, eski ve kalabalık aileler için son derece uygun bir yerde çalıştıklarını söylüyor. Diziye mekan olarak kullanılan ev, aynı zamanda tarihi eser kapsamında olduğu için duvarına çivi bile çakılmamış.

ADINI FERİHA KOYDUM/ SHOW TV

BÜYÜK BÖLÜMÜ ETİLER’DE ÇEKİLDİ
İstanbul’un kalburüstü semtlerinde bir apartmanın görevlisi olarak çalışan ailenin kızını oynayan Feriha’nın hüzünlü öyküsü Etiler’de çekiliyor. ’Feriha’nın üniversite ortamı içinse set olarak Bilgi Üniversitesi’nin Kuştepe kampusü ve Beykent Üniversitesi kullanılıyor.

BİZİM YENGE/ KANAL D

BU DİZİ BALAT’I MESKEN EDİNDİ!
’Bizim Yenge’, Balat’ta üç katlı ve bahçeli, eski bir İstanbul evinde geçiyor. Daha önce ’Cennet Mahallesi’ ve ’Gönülçelen’ gibi birçok yapıma da ev sahipliği yapan semtin sakinleri hiçbir ücret almadan figüranlık yapıyor.

Sabah

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...