Kumandada hangi TV kanalları kaçıncı sırada olacak?

04 Mart 2014 Salı, 21:53

RTÜK Ulusal Frekans ihalesinde sonucunda karasal HD yayına geçecek kanalların kumandada hangi sıralamada yer alacağı da belli oldu.

İhale sonucunda yeni sistemler birlikte, dijital yayında kumanda da ilk beş kanal içerisinde sırasıyla Kanal D, Fox TV, Star TV, ATV, Kanaltürk yer alacak. İlk beş kanaldan sonra Samanyolu, Show TV ve Habertürk'te kumandanın ilk numaralarından yayın yapacak.

HD TV YAYINI NEDİR? NELERİ DEĞİŞTİRECEK

HD teknolojisi ile televizyon kanalları çok daha kaliteli görüntü ve ses ile yayın yapacak. HD yayınlara ulaşabilmek için gerek yayıncı kuruluş, gerekse kullanıcı tarafından daha gelişmiş cihazlar kullanılması gerekmektedir.  HD standartları size daha geniş görüş açısı (16:9 geniş ekran) da sağlar.

HD yayın sadece görüntü kalitesini iyileştirmekle kalmaz, çeşitli ses standartlarını destekleyerek yüksek kaliteli ses iletimine de imkan sağlar. HD yayınlar ile ses yayını standardı stereodan 5.1 Dolby Digital ses sistemine yükseliyor.
 
HD yayını izlemek içinHD destekli uydu alıcısı ve full HD bir televizyon gerekiyor. İhaleyi kazanan kuruluşlar genel yayın türünde HD yayın yapabilecek.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...