baby sensory

Kızılelma dizisi TRT 1

19 Mart 2014 Çarşamba, 00:02

Osman Sınav’ın Kızıl Elma dizisi ne zaman başlıyor? Kızılelma dizisinin konusu, oyuncuları ve fragmanları..

Türkiye’nin kendi hikâyesini, ilk kez bir “Türk ajan dizisi”yle ekranlara taşıyan “Kızılelma”; izleyiciyi ekran başına kilitleyecek yeni bölümüyle 19 Mart Çarşamba günü, saat 19.50’de TRT 1 ekranlarında!İstanbul biriminden, Murad Altay’ın başında olduğu altı kişilik özel bir ekip, Somali’deki T.C. Mogadişu Büyükelçiliği’ni korumak üzere yola çıkarlar. Karşılarında Türkiye Cumhuriyeti’ni Somali’den çıkarmaya kararlı, acımasız, büyük ve güçlü bir terörist grup vardır. Cehennemin ortasında kalan Murad Altay ve arkadaşları için şimdi yapılacak tek şey, Somali’deki bir avuç vatan toprağını ve dalgalanan Türk Bayrağını canları pahasına savunmaktır.Diğer taraftan, İstanbul biriminde gergin bekleyiş devam ederken; Meryem Kadıoğlu’na Yusuf Emre’den gelen bir mektup, Meryem’in kafasındaki Murad’la ilgili bütün soruların cevabı olur.

Osman Sınav’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği, Süleyman Çobanoğlu’nun senaryosunu kaleme aldığı “Kızılelma”da; Furkan Palalı, Pelin Akil, Zeynep Eronat, Erdal Cindoruk, Miraç Eronat, Rahmi Dilligil, Adnan Biricik, Osman Karagöz, Mesut Yılmaz, Ceyda Saltadal, Sefa Zengin, Selin Altay ve Yener Gürsoy rol alıyor.

Ünlü yapımcı Osman Sınav’ın imzasını taşıyan, başrollerinde Furkan Palalı ve Pelin Akil’in Kızılelma dizisi yeni bölümüyle Çarşamba akşamı 19.50’de TRT 1’de..

KIZILELMA 5. BÖLÜM KONUSU

Milli İstihbaratın anlatılmayan hikayesi Kızılelma’da, heyecan hız kesmeden devam ediyor. İstihbarat teşkilatına kurulan tuzağı bertaraf etmek için harekete geçen Murad Hasan ve Zeynep öldürüldüğü söylenen El Maruf’u sağ olarak Beyrut’tan alıp Türkiye’ye gelirken yolda büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalırlar. Zaman hızla ilerlerken Hasan, Velid’in rehin aldığı çocuklarını kurtarmak için ne yapacağını düşünmeye çalışır, köşeye sıkışmıştır. Ama hiç beklemedikleri bir müdahale olur ve yolda onları bekleyen diğer tehlikeye karşı amansız bir takip başlar. Diğer taraftan Teşkilatın İstanbul birimi, Mcnamara’nın Türkiye’deki diğer faaliyetlerini araştırmak için teknik takip başlatır. Bu takiple Mcnamara ve temsil ettiği uluslararası gücün, Türkiye üzerinde çok tehlikeli bir hedefe doğru ilerlediği ortaya çıkar. Kızılelma 5. bölümüyle TRT1 ekranında…

Osman Sınav’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği, Süleyman Çobanoğlu’nun senaryosunu kaleme aldığı “Kızılelma”da; Furkan Palalı, Pelin Akil, Zeynep Eronat, Erdal Cindoruk, Miraç Eronat, Rahmi Dilligil, Adnan Biricik, Osman Karagöz, Mesut Yılmaz, Ceyda Saltadal, Sefa Zengin, Selin Altay ve Yener Gürsoy rol alıyor.


KIZILELMA DİZİSİNİN KONUSU

Türkiye’nin milli varlık ve çıkarlarını korumaya ant içmiş bir avuç adam ve kadının hikayesinden yola çıkılan dizide ; bir avuç kahramanın özverili hayatı konu alınacaktır. Bu kahramanlar Yeni Türkiye nin büyümek ve bölgesinden yeniden adalet ve refahın merkezi olmak yolundaki bu ülke için yaşayacak, mücadele edecek ve “maceradan maceraya” koşacaklar. Dizinin başrollerini tiyatronun ve sinemanın önemli isimleri paylaşacak. Türk Gizli Servisi, yani Milli İstihbarat Teşkilatı’nı (MİT) konu edilecek.

PELİ N AKİL KIZILELMA DİZİSİ
PELİN AKİL DE KADRODA
İlk tanıtımıyla merak edilen dizinin başrollerinde Furkan Palalı ve Pelin Akil var. Dizide ayrıca Zeynep Eronat, Erdal Cindoruk, Miraç Eronat, Rahmi Dilligil, Adnan Biricik, Osman Karagöz, Mesut Yılmaz, Ceyda Saltadal, Sefa Zengin, Selin Altay, Buket Tuba Güzel ve Yener Gürsoy rol alıyor. Dizinın Ocak ayında ekrana gelmesi planlanıyor.

TÜRK GİZLİ SERVİSİ’NİN KAHRAMANLARI
Kızılelma ülküsünden yola çıkılan dizinin fragmanı da oldukça çarpıcı. Dizinin başrolünde ise daha önce Son Yaz Balkanlar ve Aşk Emek İster gibi dizilerde yer almış olan Furkan Palalı yer alacak. “Ülken için yaşa, aşkın için öl” sloganıyla duyurulan yeni dizi Kızılelma’nın ilk tanıtım fragmanı da yayınlandı.

OSMAN SINAV ‘KIZILELMA’YI ANLATTI
Milliyet yazarı Sina Koloğlu, Osman Sınav’la yeni dizisi Kızılelma’yla ilgili konuştu. Neden bu ismi seçtiğini sorusuna “Kızılelma, Türk mitolojisinde var olması gereken hedef”tir yanıtını verdi ama “dizide Turancılık” olmayacağını söyledi.

İşte Koloğlu’nun yazısından çarpıcı bölümler:
“MİT denince akla çok şey geliyor. Yakın zamanda Hakan Fidan’ın konumuyla ilgili tartışmalar yaşandı. Teşkilatın adını son zamanlarda böyle duyar olduk.
“Politik bir şeye girmeyeceğiz” diyor Sınav. Peki nasıl girmeyecek? “Devletin tek istihbarat örgütü MİT, hedefleri doğrultusunda çalışan bir kurum. Bizim ajanımız hedeflerine ters düşen faaliyetlerle mücadele edecek” diye ekliyor.

Macera ve aşk da var
Bundan sonrasına tam “James Bond”a giriyor. Ajan Murat yakışıklıdır. Tabii “ülkenin geleceğini ile mücadelenin ciddiyeti”nin el verdiği ölçüde aşk-meşk mevcut olacak. Osman Sınav dizinin bu kısmıyla ilgili, “Bir ajanın aşık olabileceğini, aç kalabileceğini yani bizim gibi olabileceğini anlatacağız” diyor. Aksiyon sahneleri tabii ki olacak. “Senaryo yalın” diyor Sınav. Ajanlar ve casusluk faaliyetleri olunca işler karışık olur ya. O açıdan soruyorum.

Türk -İslam sentezi mi?

“Kuran-bayrak-silah” Ajanımız yeminini böyle yapıyor. Osman Sınav, “İstihbarat teşkilatına girenler Kuran, bayrak ve silah üzerine yemin ederler” diyor. “Öngörülerimiz, düşümüz olacak” diyor Osman Sınav.

Polat Alemdar’ın da hedefi aynı

Bu “düş”ün peşinde koşan biri daha var; Polat Alemdar. Osman Sınav için yabancı biri değil. “Kurtlar Vadisi”nin fikir babasıdır Sınav. Hatırlarım, bürosunda sanırım ilk anlattıklarından biriydim projeyi. Soruyorum tabii ki bu durumu. Benzer konuların dizi ve filmlerini çektiğini, tecrübe sahibi olduğunu, kahramanın bir istihbarat elemanı olduğunu söylemekle yetiniyor. Polat Alemdar’ın “Kızılelma”yla pek ilgisi yok. Bizim ajan Murat, “daha radikal milliyetçi”, çizilen karakter çerçevesine göre… Nihai hedef; Kızılelma…


KIZILELMA ÜLKÜSÜ NEDİR?

Kızıl Elma, Türkler tarafından değişik şekillerde tasvir edilmiş olup bazen bir belde, bazen bir taht, bazen de dünya hakimiyetini temsil eden som altından yapılma kızıl renkli bir küre olmuştur. Bazen fethedilmesi gereken illeri ifade eder, çoğu kez ise bütün Türklerin, tek bayrak altında toplandığı devletin simgesidir.

Bu altın top bazen zaferin işareti, bazen hakimiyetin sembolü, bazen de fethedilmek üzere hedef seçilen yerin sembolü olarak ifade edilmiştir. Çok eski bir Türk inanç ve töresi olan Kızıl Elma, Türkistan’dan Hazar Denizi’nin doğusundan gelen Oğuzların, Hazar kağanının ipek çadırının üzerinde hakimiyetinin ifadesi olarak bulunan altın topu yani Kızıl Elma’yı ele geçirmeyi ülkü edinmişlerdir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...