Türk'ün Uzayla İmtihanı beğenildi mi?

05 Mart 2014 Çarşamba, 02:31

TVAKTUEL.com ANALİZ – Tayfun Güneyer'in senaryosunu yazdığı ve yönettiği 'Türk'ün Uzayla İmtihanı' dizisi Çarşamba akşamı Show TV'de ilk bölümüyle yayınlandı.

Türkiye'de ilk defa bir dizide 'uzay' ana tema olarak kullanıldı. Daha önce Cem yılmaz G.O.R.A. filmiyle Türklerin uzayda ne yapabileceğini seyretmiştik.

Absürd komedi alanında değerlendirilebilecek olan 'Türk'ün Uzayla İmtihanı', Yılan Hikayesi, Adanalı dizilerini de yapan Tayfun Güneyer'in adeta uzun süredir aklında olan uçuk bir hikaye gibi.

Muhteşem Yüzyıl, Kuzey Güney ve TRT 1'deki Sakarya Fırat gibi dramatik ve en çok izlenen dizilerin yayınlandığı, üstelik komedi alanında da Çocuklar Duymasın gibi bir alternatifin olduğu Çarşamba akşamında yayına başlamak yeni bir dizi için belki de en riskli gün oldu.

Dizide eski bir F 16 pilotu olan uzay gemisinin kaptanının İngilizce bile bilmemesi gibi mantık hatalı konular olsa da absürd komedi olarak düşündüğümüzde normal gelebiliyor.

'Türkler uzaya giderse' klişesinde, uzay gemisinde çaycı, ışın kılıcıyla şaka yapmak gibi ilk akla gelecek espriler ise daha önce başkaları tarafında bolca kullanılarak tüketilmişti.

Türkler'in uzaya gitmesi halinde yer alacak astronotların kahvehaneden toplanması ve hiçbir şey bilmeden uzaya çıkılması, kaptanın bile birçok şeyden habersiz olması komedi de olsa biraz acımasız olsa da, ilk uzay gemisine bile torpille yakınlarını sokma ve asansör esprileri ise güzeldi.

'Türk'ün Uzayla İmtihanı' dizisi, espri anlamında sıkıntı çekilmeyecek bir konuda seyredenlere keyifli anlar yaşatacak bir dizi olabilir.  Uzayda kaybolan Türkler konusu belki ilk bölümde daha güzel işlenebilirdi. Ancak ilerleyen bölümlerde karakterlerin oturması ve esprilerin daha iyi olması halinde bu dizi rating sıralamasında yer bulacak gibi görünüyor.

DİZİ TWİTTER'DA GÜNDEM OLDU

Türk'ün Uzayla İmtihanı ilk bölümüyle sosyal medya kullanıcılarının da gündemi oldu. Ancak Twitter kullanıcıları genelde diziye eleştiriler getirdi.


You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...