baby sensory

Mor Menekşeler TRT 1

05 Mart 2014 Çarşamba, 04:42

 
KANAL: TRT 1
YAYIN GÜNÜ: CUMA
SAAT: 21.30

 

29. BÖLÜM KONU

Mahalle meydanında ölü olarak bulunan Akbulut’u Kabadayı Akif’in öldürdüğünü düşünülmektedir. Kabadayı Akif, Hayali Ömer’e teslim olacağını söylediği halde teslim olmamıştır. Herkes Kabadayı Akif’in nerede olduğunu merak etmektedir.  Yorgancı İshak, Akbulut’un paraları ile berber dükkanını Fehmi için alır, Fehmi çalıştıkça borcu ödeyecektir.

Fakir Şükrü, yaşananlardan sonra kendine yeni bir yön çizmeye karar vermiştir. Başta Dedo ve İshak olmak üzere herkesle yüzleşmeye karar verir. Doğan, Nuri Bey’in evinde kaldığı bir gecede Cevriye ve Hayali Ömer’in konuşmalarına şahit olur ve Cevriye’yi tehdit eder. Hayali ile Cevriye ne yapacaklardır? Kabadayı teslim olacak mıdır? Fakir Şükrü, neye karar verecektir? Dedo, kendine yeni bir hayat kurabilecek midir? Eskitepe, istimlak edilecek midir? Mor Menekşeler, son bölümüyle hikayesini tamamlıyor.

GENEL KONU

1950-1971 yılları arasında Ankara’da geçen Mor Menekşeler dizisi, yakın arkadaş olan, henüz yirmili yaşlarının başındaki üç delikanlının hikâyesini ekrana getiriyor. Babalarını aynı iş kazasında kaybeden Hayali Ömer, Kabadayı Akif ve Sarı Fikret kardeş gibi büyümüşlerdir. Bir kenar mahalle olan Eskitepe’de geçen hikâyede, üç genç, başta Yorgancı İshak olmak üzere, mahallelinin maddi ve manevi yardımlarıyla yetişmişlerdir.
Kavgacı ve dayanışmacı Eskitepe de, dizinin ana karakterlerinden biridir. Üç gencin delikanlılıktan kabadayılığa uzanan çarpıcı serüvenleri; aşk acısı, ihanet, zorbalık ve şiddetle harmanlanır. Ankara’nın namlı kabadayılarından Fakir Şükrü ve yeğeni Dedo ile karşılaşmaları onların kaderlerini değiştirir. Dedo, amcasının kanun dışı işlerinden edindiği serveti ve caydırıcı gücü, ticaret ve siyasetle arttırmaya çalışır. Üç Eskitepeli genç, Fakir Şükrü ile Dedo’nun hizmetine girerler. Bu yeni başlangıç, her üçünü de ahlaki ve vicdani yönden etkiler, giderek birbirlerine düşmanlık beslerler. Dizi, erkekler dünyasını temel alırken, aynı zamanda, Cevriye, Gecekuşu Sabiha, Köfte Leman, Samsunlu Hayriye, Terzi Faikanım gibi güçlü ve renkli kadınların hikâyelerini de anlatır. Mor Menekşeler, Demokrat Parti’nin yıldızının parladığı dönemde geçer. O yılların siyasi iklimi, gündelik yaşamın dönüşümü, futbol ve yer altı dünyasından da kesitler sunar.

Oyuncular: Sarp Levendoğlu, Umut Kurt, Ömür Arpacı, Sılay Ünal, Güven Kıraç, Sinan Tuzcu, Zafer Algöz, Ayçin İnci, Elvin Beşikçioğlu, Nihan Okutucu, Fatih Koyunoğlu, Aşkın Şenol, Arif Pişkin, Berkay Akın, Gökhan Kıraç, Turgay Tanülkü, Enis Yıldız, Ümit Aydoğdu, Harika Özovalı, Alev Gündüz, Hakan Döner, Mustafa Turan, Burcu Demirtepe, Burcu Tutkun Oruç ve Harika Özovalı.

Yönetmen: Serdar Akar

Yapımcı: Tarkan Karlıdağ

Program Ekibi: Görüntü Yönetmeni: Zekeriya T. Kurtuluş Sanat Yönetmeni: Yavuz Fazlıoğlu

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...