baby sensory

Son Yaz'a 1 milyon liralık şehir!

05 Mart 2014 Çarşamba, 04:48

atv'nin yeni sezondaki iddialı dizisi Son Yaz için, Makedonya'da, hükümet konağından manava ve kahvehaneye kadar her detayı içeren set kuruldu. Setin maliyeti 1 milyon TL!

İlk bölümü atv ekranlarında, salı akşamı yayınlanan 'Son Yaz: Balkanlar 1912' dizisinin çekimleri Makedonya'da sürüyor. Bitola şehrindeki set için özel olarak kostümler, araçlar ve mobilyalar alındı. Projenin maliyeti 1 milyon TL'yi buluyor. Balkan Savaşı'nın acılarının, aşklarının ve kahramanlıklarının konu edildiği dizinin seti, Bitola'nın merkezine 5 dakikalık mesafede, eski bir askeri bölgeye kuruldu. Geniş bir arazide, Hazal Kaya'nın canlandırdığı Emine karakterinin de evinin olduğu 'Manastır' denilen şehir oluşturuldu. Henüz yüzde 80'i biten bu platoda evler, hükümet konağı, postane, manav ve bir de kahvehane yer alıyor.
 
6 TIR DOLUSU MALZEME GELDİ

Yapımını Adam Film'in üstlendiği dizi için geniş bir araştırma da yapıldı. Sonunda 1912'nin tarzını yansıtan malzemeler bulundu. 6 TIR dolusu mobilya ve aksesuar İstanbul'dan Makedonya'ya geldi. Her ana karaktere ilk bölümler için 3 kostüm tasarlandı. İlk bölümler için 3 fayton, 12 el arabası temin edildi. Faytonların hepsi ve el arabalarının bir kısmı da yine Türkiye'den getirtildi. Kullanılan toplam araç sayısı ise 50. SABAH ekibi de; yayın gününde, set ekibiyle aynı heyecanı paylaşmak için Makedonya'nın Bitola şehrindeydi. Salı günü çekimi olmayan oyuncular da, hem arkadaşlarına destek olmak hem de röportajlar için çekim alanına geldi. İstanbul'da bu kadar çok görüşmediklerini söyleyen oyuncular, ülkelerinden uzak kalsalar da hiç yabancılık çekmediklerini ve Makedonya'da bir aile gibi olduklarını anlatıyor. Dizinin sanat yönetmeni Yavuz Fazlıoğlu 'Elveda Rumeli' dizisi için yine Makedonya'da çalışma yaptıklarını hatırlatarak, “Çarşıda olmazsa olmaz mekânlar yaptık. Zaman içinde bütün mekânları tamamlayacağız. Manastır ve köyde çekimler yapılıyor. Manastır için bir şehir kurduk. Ekip burada birlikte yoğun bir şekilde çalışıyor” diyor.
 
İLK BÖLÜMÜ BİRLİKTE İZLEDİLER
 
Dizinin yapımcıları Serdar Akar ve Tarkan Karlıdağ, senaryonun sahibi Kürşat Başar ve dizinin sanat yönetmeni Yavuz Fazlıoğlu sette oyuncuların çekimlerini takip etti. Yoğun bir tempoda çalışılan sette, yakınları da oyunculara destek oldu. Tardu Flordun'un sevgilisi oyuncu Canan Ergüder, hem ilk bölüm heyecanını yaşamak hem de oyuncu arkadaşlarına destek olmak için sete gelen isimler arasındaydı. Dizide Furkan Palalı'nın canlandırdığı Arif'in kardeşi Ali karakterini oynayan Sercan Badur'u da ikizi Caner Badur yalnız bırakmadı. Daha sonra tüm ekip Bitola şehir merkezinde dizinin ilk bölümünü izledi. Tüm ekip büyük bir heyecanla izledikleri ilk bölümün ardından birbirlerini tebrik etti.
 
SABAH

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...