Diriliş Ertuğrul dizisindeki kılıç ve hançerlerin sırrı nedir?

Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Bey, Gündoğdu Bey, Doğan Alğ ve Bamsı Beyrek’in kılıç ve hançlerindeki sırlar ne? Kayı Boyu’nun alplerinin kılıçları ve hançerlerinin de özel bir anlamı var. Kayılar’ın savaşçılar özel tasarlanmış kılıçlar kullanıyor.

Yayınlandığı ilk günden beri büyük bir ilgiyle izlenen ve setinden dekoruna kıyafetlerine kadar büyük bir emeğin ürünü olan Diriliş Ertuğrul dizisindeki kılıçlar da özel olarak tasarlandı.ertuğrul-kılıç-diriliş

Engin Altan Düzyatan’ın canlandırdığı Ertuğrul Bey’in kılıcı ve hançeri özel olarak tasarlanmış ve kılıç, Elif şeklindedir.

diriliş-ertuğrul-kılıç

Bamsı’nın kılıçları, Horasani kılıçtan esinlenerek özel olarak tasarlanmıştır.diriliş-ertuğrul-bamsı-kılıç
Doğan Alp’in kılıcı, hançeri ve gürzü doğan gagası şeklinde özel olarak tasarlanmıştır.diriliş-doğan-alp-kılıç
Gündoğdu’nun kılıcı, Ortadoğu ve Uzakdoğu’dan esinlenerek özel olarak tasarlanmıştır.

diriliş-gündoğdu-kılıç

DİRİLİŞ ERTUĞRUL DİZİSİ İÇİN UZUN VE TİTİZ BİR HAZIRLIK DÖNEMİ YAŞANDI

Diriliş “Ertuğrul” dizisinin hazırlık süreci Şubat 2014’te başladı. 5 ayda hikaye ve çizimler bitti. Moğolistanlı Gambat’a 3 ay boyunca çizimler yaptırıldı. Ekipler çalışmaya mayıs ayında başladı.

Diriliş Ertuğrul için Riva ve Beykoz Kundura Fabrikasına 2 plato kuruldu.. Kayı Obası Riva’da yeniden canlandı. Riva’daki plato, asıllarına uygun şekilde yapılan 600 metrekarelik Süleyman Şah otağ ve 35 adet çadırla birlikte toplam 40.000 m2 alanda kurulmuştur. Diriliş “Ertuğrul” set alanında ayrıca 12 adet değişik ebatlarda oba dükkanları, 1 adet kilimhane, otağ meydanı ve talimhane yer almaktadır.

Beykoz Kundura Fabrikasında 6000 m2’lik kapalı alana Halep, Halep Sarayı, arz odası, konuk odaları, koridorlar, zindanlar, Karatoygar mekan, Selçuklu kasrı, Tapınakçılar salon ve odaları, tekke ve çadır içleri yapıldı. Yine Kundura Fabrikası’ndaki 5000 m2’lik açık alana Halep çarşısı, kale içi, Süleyman Şah çadır içi, Tapınakçıların zindanı, koridoru ve ibadethanesi inşa edildi.

Ertuğrul’un alpleri: Doğan Bey, Turgut Alp, Bamsı Beyrek'in her birinin dizi için özel olarak satın alınan atları bulunuyor. At eğitiminin ise 3 ay kadar sürdüğü belirtiliyor.

Ertuğrul’un alpleri: Doğan Bey, Turgut Alp, Bamsı Beyrek’in her birinin dizi için özel olarak satın alınan atları bulunuyor. At eğitiminin ise 3 ay kadar sürdüğü belirtiliyor.

Diriliş “Ertuğrul” için 1000’e yakın kostüm ve binlerce savaş malzemesi ve aksesuar sıfırdan yapıldı. Kostümlerde ve börklerde kullanılan mücevherler takılar, sanatta kullanılan bakırlar, kılıçlar, kalkanlar ve tüm aksesuarlar Türkiye’nin her yerinden toplatıldı. Ahşap malzemeler tek tek elle yapıldı.

Diriliş “Ertuğrul” 60 kişilik dekor ve sanat ekibi 4 ay çalıştı ve hala çalışmaya devam etmekteler. Kostümler ve dekorlar için 4000 metrekare kumaş kullanıldı.

Diriliş dizisini izleyenler aksiyon sahnelerinde kılıç, ok ve diğer savaş aletleri eğitimlerinin alındığını hissediyorlar. Dizinin baş savaşçı karakterleri "Alpler"in en azı 15 kilo ağırlık taşıyorlar.

Diriliş dizisini izleyenler aksiyon sahnelerinde kılıç, ok ve diğer savaş aletleri eğitimlerinin alındığını hissediyorlar. Dizinin baş savaşçı karakterleri “Alpler”in en azı 15 kilo ağırlık taşıyorlar.

Diriliş “Ertuğrul” dizisinin oyuncuları, yan cast ve devamlılıklı figürasyon 3 ay at binme, kılıç kullanma ve ok atma dersleri aldı. Dizideki koreografiler için Kazakistan’dan dünyaca ünlü Cengiz Han, Cehennem Melekleri 2, 47 Ronin, Barbar Conan gibi dünyaca ünlü filmlerde yer alan özel koreografi ekibi Nomad geldi. Nomad hem oyuncuları hem atları eğitti. Dövüş koreografilerini hazırladı. Dizide kullanılan atlar da satın alındı ve özel olarak eğitildi. Ayrıca ceylan, koyunlar, keçiler, bülbül ve keklikler de ekibin bir parçası oldu. 28 Eylül’de motor dendi. İlk bölümün çekimleri yaklaşık 1 ay sürdü.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Diriliş Ertuğrul dizisindeki kılıç ve hançerlerin sırrı nedir?

x