‘Dizi setlerinde çok büyük eşitsizlik var’

‘Pis Yedili’ ve sonrasında da ‘Beni Böyle Sev’ ile karşımıza çıkan Eda Ece, BUGÜN’e samimi açıklamalar yaptı. “Bu kadar tanınır olabileceğimi bilmiyordum” diyen yakaladığı şöhretin pek de umurunda olmadığını söyledi.

Pis Yedili dizisinin Cimbom’u olarak tanınan Eda Ece, Beni Böyle Sev dizisinin Zeyno’su olarak karşımıza çıktı. Kariyerinin başında bir de sinema filminde rol alan genç oyuncu, yakaladığı şöhretin pek de umurunda olmadığını söyledi.Şöhret çok da umurumda değil, bu işi sevdiğim için yapıyorum. Şöhretin avantajlarını kullanmak için değil.

PSİKOLOJİ EĞİTİMİNİN ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM

Oyunculuk insanın hayatından çok çalıyor. İyi ki ailem çocuk oyuncu olmama izin vermemiş.

Seni Pis Yedili dizisiyle tanıdık, oyunculuk hikayen nasıl başladı anlatır mısın?

12 yaşında bir okul tiyatrosunda oynuyordum. Seyirciler arasında şu andaki menajerim Tümay Özokur da vardı. O sırada ailemle tanışmış ve benimle çalışmak istediğini söylemiş. Ajansa yazıldım ancak eğitimime devam ettiğim için herhangi bir projede yer almadım. Yıllar sonra karşılaştık ve beni Gani Müjde’yle tanıştırdı. Gani Müjde de o sırada Pis Yedili dizisini çekmeye hazırlanıyordu. Cimbom rolü için teklif geldi ve kabul ettim. Böylece profesyonel olarak oyunculuğa başladım.

Üniversitede ne eğitimi gördün?

Psikoloji okudum. Rolü çıkartırken, karakteri anlarken çok işime yarıyor. Şu anda canlandırdığım karakter, babasını sevmeyen, ondan kaçmaya çalışan bir kız. Benim babamla ilgili bir sorunum olmadı. Çok iyi anlaşırım, çok iyi bir babam vardır. Zeyno’yu anlayabilmem için onun psikolojisini irdelemem konusunda çok büyük avantajı oldu.

BAŞROLDEKİLERİN GÜZEL OLMASI GEREKİYOR

Son yıllarda sektöre çok fazla oyuncu dahil oldu. Kalıcı olabilmek adına neler yapıyorsun?

Doğru projede olursan otomatik olarak kitlen oluşuyor. Böyle bir kitleye sahip olduğun için de seni tercih ediyorlar. Pis Yedili’de çok fazla genç seyircim oldu, sosyal medya üzerinden çok takip edildim ve bunu yapımcılar da gördü. Yapacakları gençlik işinde beni de listelerine eklediler.

Oyunculukta güzellik ne kadar önemli?

Rolüne göre değişir aslında. Özellikle komedi oyuncularında yetenek daha fazla ön plana çıkıyor. O rolü oynayabilecek olması fiziki özelliğini ikinci plana atıyor. Ancak başrol oynayacak kadın oyuncuların genel geçer güzellik ölçülerinde olması gerekiyor.

SEYİRCİ YENİ YÜZLER GÖRMEK İSTİYOR

Beni sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da tanıyorlar. Son yurtdışı tatilimde yolda çevrilmek beni gerçekten çok şaşırttı.

Bu camiaya adım atarken, tedirginlik yaşadın mı?

Korkak bir yapım yok o nedenle hiç korkmadım. Başta daha tedirgindim ama tecrübelendikçe o tedirginliğimi attım. O da seyirciye yansıyordur. Bu kadar tanınır olabileceğimi bilmiyordum. Profesyonel olarak oyunculuk yapmak, okul tiyatrosunda oynamaya da benzemiyor. Başta çok bocaladım. İlk sezonu hep kendimi tanımak, rolümü bilmek adına çok daha şaşkın geçti. Keşke bugün oyunculuk yapacağımı biliyor olsaydım ve kariyerimi ona göre şekillendirseydim. O zaman kendine güvenin de artabilir.

Oyunculuğunu geliştirmek için neler yapıyorsun?

Ben kendimi oynayarak geliştiriyorum. Oynadığım ilk bölümle 50. bölüm arasında fark var. Her karakter başka, her dizinin senden beklentisi başka. Genç seyirci başka oyuncular görmek istiyor. Her şey bir bütün zaman içinde gelişiyorsun. Elimden geleni yapıyorum.

SETLERDE ÇOK BÜYÜK EŞİTSİZLİK VAR

Dizi setlerinde çok büyük eşitsizlik var. Başrol oyuncusuyla, yan rol oyuncusunun şartları aynı değil. Ben hep başrol oynadım ve yapımcılar bana hep çok iyi şartlar sundu. Ama çok daha bu sektörün acısını çeken insanlar var. Başrolü işi bitince evden alıp eve bırakıyorlar ancak diğerleri işi bitse de 6 saat bekliyor eve gitmek için.

BİNNUR KAYA HAYRANIYIM

Bugüne kadar hep dram oynadım ama en çok komedi izlemeyi seviyorum. Bu nedenle Türkiye’de en beğendiğim oyuncu Binnur Kaya. Sadece dizide değil, sinemada da onun oynadığı karakterleri çok seviyorum. Okulda tiyatroda komedi oynamıştım ama profesyonel hayatımda hiç böyle bir işe girişmedim. Çünkü komedi çok zor. İleride bir gün belki.

AKILLI BİR İNSANIM, ŞÖHRETİN FARKINDAYIM

Şöhret hayatını nasıl etkiledi?

Oyunculuğu seven ve oyunculuğa gerçekten emek veren bir insanın şöhretten haz alacağını hiç düşünmüyorum. Hiç şımarıklık yaşamadım.

Çünkü akıllı bir insanım. Televizyona iş yapınca insanların beni tanımaya başlayacağını zaten biliyordum. Ego durumu yaşamadım, şöhretin de bir zararını görmedim.

Sadece 24 yaşında ve sosyal medyayı kullanmayı seven bir genç kız olarak kendimi sansürlemek zorunda kalıyorum.

Çünkü özel hayatımla değil, işimle gündeme gelmek istiyorum. Akıllı davranmaya çalışıyorum.
Röportaj: Gülden AVUÇ/ Fotoğraflar: Ozan AKGÜN- BUGÜN GAZETESİ

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

‘Dizi setlerinde çok büyük eşitsizlik var’

x