e
sv

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Ülkemizde hızlı bir şekilde yaygınlaşan ve özellikleri sayesinde üretimi yapılan fernor ceviz fidanı çeşitleri için talep gün geçtikçe artmaktadır. Pek çok meyve üreticilerin tercih ettiği bu çeşidin fidanları açık köklü ve tüplü olarak satışları yapılmaktadır.

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

Fernor ceviz fidanı kökenleri Fransız orjinli bir çeşit olup hemen hemen dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda çok fazla tercih edilmektedir. Genel olarak orta derecede kuvvetli ve yarı dik olarak büyüyen verimi fazla olan bir ceviz çeşididir. Bu ceviz türü de chandler ceviz çeşitleri gibi yan dallarda daha verimli olmaktadır.

Ağacın özelliklerinin başında gelen meyve salkımları taneleri 1, 2, 3 ile 4’lü olarak görülmektedir. Fernor ceviz fidanının doğru tozlayıcısı fernette çeşitleridir. Genel olarak Eylül aylarının sonlarına doğru hasat edilmektedir. Ticari değer bakımından da üreticilerin ilk tercihleri arasında yer alan bu ceviz çeşidinden ülkemizde çok sayıda görmek mümkün olmaktadır.

Fernor Ceviz Meyvesi Özellikleri Hakkında

Her geçen gün üretiminde çoğalma olan fernor ceviz meyvesi özellikleri tercih edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Meyve özellikleri başında meyvelerin ortala ağırlığı 12 gramı bulmaktadır. İç dolgunluğu yüksek olan çeşidin ortalama ağırlığı 6 gram olmaktadır. yağ oranı yüzde 51 olup protein oranı ise yüzde 20 kadardır.

Diğer çeşitlere göre kabuktan ayrılması son derece kolay olan çeşidin ticari değeri yüksek olması pek çok üreticinin daha fazla ilgi duymasına neden olmaktadır. Lezzet bakımından çok daha güzel olması taze v kuru olarak tüketilmesine elverişli olmaktadır. Doğru tozlayıcıları olarak fernette ve franquette cevizleri yer almaktadır. Sonbaharın girmesi ile ilk ayın sonunda meyvelerin toplanması ve satışa hazır edilmektedir.

Ceviz Fidanı Fiyatları

Genel olarak ülkemizde üretimi yapılan meyvelerin başında gelen ceviz üreticilerin yüzü güldürmektedir. ceviz fidanı fiyatları çok daha uygun olmakla birlikte meyve oranının fazla olmasından talep sayısı artmaktadır. Açık köklü ve tüplü fidanlar halinde fidan satışı yapılan bu ceviz çeşidi ülkemizde her geçen gün çok daha fazla tanınmaktadır.

Özgür Fidancılık’tan detaylı bilgi alabilirsiniz.

AYHAN TAKA
0537 969 20 66

https://www.ozgurfidancilik.com/

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Fernor Ceviz Fidanı Özellikleri

x