Filinta dizisi 9 bölüm fragmanı Mustafa isyanla uğraşıyor

Filinta dizisi 9. bölüm fragmanı yayınlandı. Filinta dizisi 17 Şubat Salı yayınlanacak 9. bölümde Filinta Mustafa ve Kadı Gıyaseddin bu defa şehri saran bir isyanla mücadele edecek.

Topraklarımızdaki tarihi ve coğrafi zenginliği bir araya getiren Filinta, bir buçuk yıla yakın süredir üzerinde çalışılan, 23 Aralık 2014 tarihinden bu yana ekranlarda sevenleriyle buluşan ve içinde birçok ilkleri barındıran bir dizidir.

Televizyon tarihinin İlk Osmanlı Polisiyesi olan Filinta hak, adalet, dostluk, kardeşlik ve aşk kavramlarını ortaya koyan bir dizidir.

19. yüzyılda dünya dengeleri yeniden kurulurken bir imparatorluğun yaşadığı değişime ve adalet savaşçılarının verdikleri mücadeleye şahit oluyoruz. Kendisine ve en yakın arkadaşına tuzak kurulan kahramanımız Filinta Mustafa tuzağı kuranın kızına aşık oluşunun çıkmazları da epizodik hikayelerle izleyiciye sunuluyor.

Filinta projesi için Kocaeli’nde Avrupa’nın en büyük dizi platolarından biri kuruldu. 19. Yüzyılın İstanbul’unun oluşturulduğu devasa platoda proje kapsamında 140 kişi çalışmaktadır. 270,000 m2 alanda 50,000 m2 inşa edilen setinde, eski Pera’nın, tramvayına varana kadar birebir kopyasının inşa edildiği Avrupa’nın en büyük dizi platosu şimdilik sadece Filinta dizisi için yapılan yatırım gibi gözükse de, dünyada Amerika ve Avrupa’nın en önemli yapım şirketlerinin de gelip çalışmak istediği ayrıcalıklı alana sahip bir yer olarak tanınmaya başladı. İçerisinde dizi, sinema filmi, reklam ve klip çekimlerinin gerçekleşmesi için geniş tekniğe varabilecek bir donanıma sahip olan platoda, dekor kurulum çalışma atölyeleri, kostüm atölyeleri, adeta yeni bir mimari çalışma yapılarak kurulan kent ve sokaklarıyla geçmiş ve bugünü bağlayabilecek bir yer olarak sektör yaratıcılarının iştahını kabartan bir mekan yaratıldı. İçleri kullanılan evleri, bankaları, pastaneleri, konsolosluk, kilise, at çiftliği, şimdinin Polis merkezi olan Kadılık mekanı ve arka sokaklarının birebir oluşturulduğu mimari büyülü bir atmosfer sunmakta.

Abdülhamid Bugün Yaşasa Filinta İzlerdi

Osmanlı Padişahlarından Sultan II. Abdülhamid’in polisiyeye düşkünlüğünü ve Sherlock Holmes serisinin İngilizceden çevirterek okuduğunu da tarihi kayıtlar vurguluyor. Osmanlı dönemindeki padişahların ilim, irfan sahibi olmalarının yanı sıra eğitime ve sanata olan düşkünlüklerinin de dizimizdeki yansıması ön planda tutulmaktadır. Ve gerçeğe döndüğümüzde Sultan II. Abdülhamid’in bugün yaşasaydı Filinta dizisini izleyeceği tezinde bulunmak akıldan çok uzak olmasa gerek.

Dünyanın Sektör Ünlülerini Bir Araya Getiren Dizi: Filinta

Dünyaca ünlü isimleri Filinta dizisinde bir araya toplayan ES Film, dünyadaki film ve dizi piyasasıyla yarışır bir kalitede ilerlemeye devam ediyor. Dizinin ilk bölüm öncesi Türkiye’ye gelerek danışmanlığını yaptığı ‘Prison Break, Lost, Revenge’ gibi önemli dizilerin yönetmenlerinden Bobby Roth, “Büyülendim, gördüğüm dünyanın ikinci büyük platosundayım. Burada başka işlere de imza atmak isterim. Filinta dizisini çektiğiniz bu plato, dünyada az sayıda bulunan büyüklükte bir alan. Burada eminim çok güzel başka işlere de imza atılacaktır.” dedi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği, “Dünya sinema ve endüstrisinde yükselen değer Türkiye” adlı panel ve toplantıya da katılan Bobby Roth, Türk dizi ve filmleriyle ilgili düşüncelerini hayranları ile paylaşmıştı… T.C Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katıldığı ve Türk Hükümetinin yurt dışında rağbet gören dizilerimizle ilgili ; ‘Türk Dizi sektörüne Destek’ sözü de verdiği bu önemli sektörel buluşmada; Türk dizi sektörünün önemli yapımcıları da yer almıştı. Roth, burada bir haftada edindiği bilgi ve izlenimlerin kendisinin Türkiye algısını tamamen değiştirdiğini söylemişti. Yaptığı işte gerçekleri göstermeye özen gösterdiğini de sözlerine eklemiş olan başarılı yönetmen, “Kültür çeşitliliği benim için çok önemli, burada bir haftada çok şey öğrendim. Buraya gelmek benim için bir maceraydı çünkü Türkiye ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Türklerin dizi sektöründe ne kadar istekli olduklarını gördüm. Stüdyo ve ekipler harika. Burada çok iyi işler yapabilirsiniz. Bu enerjiye sahipsiniz.” ifadelerini kullanmıştı.

Hollywood filmleriyle yarışacak aksiyon sahnelerinin yazıldığı ve ince planlarla çekildiği Filinta dizisinin bu sahnelerinin eğitmeni olarak da ‘Spider Man’in aksiyon sihirbazı Dusan Hyska ve ekibi seçildi. Alanının dünya starı olan Hyska, Titanic, Er Ryan’ı Kurtarmak ve Spider Man gibi birçok Hollywood yapımının “Second Unit” uzmanı olarak tanınıyor. Filinta dizisi start almadan 7 ay öncesinden itibaren Hyska ve ekibi, günde en az 5 saat oyunculara aksiyon eğitimi verdi. Dusan Hyska başrol oyuncularıyla ilgilenirken, yardımcıları da figüran ekibe “nasıl yumruk alınacağı”, “nasıl düşüleceği” gibi temel aksiyon eğitimlerine devam etti.

Avrupa’nın en büyük dizi platosunda çekilen Filinta dizisinin makyajları ise, yine alanının dünya starı David Craig Forest ve ekibine emanet edildi. David Forest, Lorenzo’nun Yağı, Çarli’nin Melekleri, Temel İçgüdü, Jaws 3 gibi birbirinden önemli onlarca filmin makyajlarını gerçekleştirmiş bir isim olarak tanınıyor.

Filinta Konu

Mustafa oldukça zeki, maharetli, yakışıklı bir gençtir. Kendisi gibi öksüz ve yetim olan en yakın arkadaşı Ali ile birlikte zaptiye olarak görev yapmaktadır. Kadı Gıyaseddin ise, köklü bir aileye mensup, küçük yaşlardan itibaren Şam, Buhara, Kahire ve Konya’da eğitim görmüş bir kadıdır. Kalender ve soğukkanlı bir yapısı vardır. Damıtılmış bilgeliğini her sahnede bize gösterir. Ayrıca sarayda şehzadelere eğitim vermiştir. Sultan ile hoca- öğrenci ilişkisi vardır. Hikâyemiz, Mustafa ve Ali’ye kurulan bir komplo ile başlar.

Es Film ve Maya Film’in ortaklığında, yönetmen Kudret Sabancı tarafından çekilen, senaryosunu Altuğ Küçük’ün yazdığı ve başrollerinde, Onur Tuna, Serhat Tutumluer, Mehmet Özgür,  Damla Aslanalp, Naz Elmas, Kayra Şenocak, Yosi Mizrahi, Hakan Yufkacıgil, Bülent Alkış, Kamil Güler,  Reshad Strik , Serhan Ernak, Kemal Zeydan, Ceren Yılmaz, Feyza Işık gibi tiyatro, sinema ve dizi dünyasının sağlam oyuncu kadrosunu bir araya toplayan ‘Filinta’, tarihimize ve adalet sistemine gerçekçi bir bakış açısıyla izleyenlerin gönlünde ilk bölümüyle taht kurdu.

Filinta Seti

– 26 bölüm için 2500 parça kostüm tasarlandı ve üretildi.
– Her bölüm ortalama 1000 figürasyon çalışmakta.
– Dizi ekibi yaklaşık 120 kişi, plato ekibiyle 140 kişi çalışmakta.
– Plato inşaatında 5 ay boyunca 220 işçi çalıştı.
– 6 ay boyunca yaklaşık 40 kişilik heykeltıraş, sanat ekibi ve artistik hizmet ekipleri çalıştı.
– 70.000 metrekare arazinin içinde 50.000 metrekare alana yayılan iç ve dış dekorlarda çekiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Filinta dizisi 9 bölüm fragmanı Mustafa isyanla uğraşıyor

x