Dolar 18,6266
Euro 19,2941
Altın 1.047,98
BİST 4.874,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Çok Bulutlu

İsim Değişikliği Davası Bandırma Balıkesir Avukatlar

10.05.2022
A+
A-
İsim Değişikliği Davası Bandırma Balıkesir Avukatlar

Bazı haklı gerekçelere göre isim ve soyisim değişikliği yapmak isteyen kişilerin talepleri 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nda yer alan 27. Maddeye göre değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda yapılacak başvurular aynı zamanda 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda geçerli olan maddelere göre ele alınacaktır. Soyadı Kanunu’nu çerçevesinde yapılacak olan değerlendirmeler neticesinde, dava açan kişinin isim veya soyisminde aşağılayıcı, ahlaki yönden zarar veren ve aykırılık içeren durumların tespiti halinde sonuçlar lehine olmaktadır. Ancak isim ve soyisimde bu tür haklı sebeplerin olduğunun ispatını yapmak dava açan kişilerin yükümlülüğündedir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Ohal komisyonu kararına karşı iptal davası

İsim Değiştirmek İçin Haklı Gerekçeler

Bu kapsamda başvuruları yapmak isteyen kişilerin hangi durumlarda haklı olabileceklerini belirten kararlar Yargıtay ve mahkeme sonuçlarına göre şu şekildedir:

  • Suç teşkil eden olaylara ilişkin bir isme sahip olmak,
  • Kişinin dini inançlarına uygun olmayan bir ismin olması,
  • Toplum içerisinde kabul gören ahlaki değerlere aykırılık durumu,
  • Telaffuz edilmesinin zor olması ya da gülünç bir isme sahip olmak,
  • Çevresi tarafından farklı bir isimle tanınmak,
  • Toplumda ayrımcılığa uğramasına neden olacak bir isim ve soyismin bulunmasıdır.

Bu gibi durumlarda gerekçelerin gerçek olduğunun kanıtlanması için tanıkların ifadelerine ve bazı delillere gerek duyulmaktadır. Yaşanan karışıklıkların deliller ile ortaya konması amacıyla mahkemeye sunulması gereken bazı özel ve resmi belgelerin talep edilmesi söz konusu olacaktır. Böylelikle dava sahibinin haklı olduğunun kanıtlanması açısından önemli bir adım atılacaktır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: TCK 102

İsim Değişikliği İçin Dava Açmak Gerekir Mi?

İsim değişikliği davası açmak istenmesi hususunda isim değişikliği yapmak isteyen kişilerin Asliye Hukuk Mahkemelerine, taleplerine uygun dilekçelerle başvuru yapmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçük olan kişilerin ebeveynleri aracılığıyla dava açmaları mümkün olacaktır. İsmini değiştirmek için talepte bulunacak olan kişinin nüfusa kayıtlı olduğu yerde bulunan mahkemeler yetkili mahkemelerdir. Dava açmadan da ismini değiştirmek isteyen kişilerin ancak 2525 sayılı Soyadı Kanunun 3. maddesine uygun bir gerekçesinin bulunması gerekmektedir. Aykırı bir soyadı taşıyan veya ismi Nüfus Müdürlüğü tarafından hatalı bir şekilde yazılan kişilerin mahkemeye başvurmadan talepleri yerine getirilmektedir. Bu sebeplerin dışındaki sebeplerle başvuru yapacak olan kişiler mahkeme tarafından haklı bulunduğu taktirde isim ve soyisim değişikliği yapılmaktadır. Sizde Bandırma ve bölgesinde hizmet veren Avukat Batuhan Var ile isim değişikliği gibi davalarınız için https://www.batuhanvar.av.tr/ adresinden iletişim kurabilirsiniz.