Mahsun Kırmızıgül isyan etti

Bu sözler kavga çıkartır!

23 Eylül 2015 Çarşamba, 01:17

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Akademi Ödülleri’nde bizi temsil etmesi için Sivas’ın gönderildiği açıklanmıştı.

Ancak Mahsun Kırmızıgül, geçtiğimiz günlerde attığı tweetler ile isyanını dile getirdi. Oscar jürisinin, halkın büyük beğenisini kazanan ve gişede de iyi sonuçlar elde eden Mucize’ye haksızlık ettiğini ifade eden Kırmızıgül’ün tweeti çoğu kişi tarafından tepkiyle karşılandı.

Tepkilerin gitgide artmasıyla birlikte Kırmızıgül, şu açıklamaları yaptı.

Oscar için yaptığım açıklamadan dolayı bazı çevreler yine bel altından vurmaya başladı. Onlar birazdan yazacaklarımı iyi okusunlar. Her şeyden önce şunu anlamanızı istiyorum. Ben filmlerimi halk için yapıyorum. Halkıyla bir bağ kuramayan, henüz senaryo yazımı aşamasından itibaren ‘Festivallerden nasıl ödül koparabilirim’ endişesi ile film yapmıyorum. Ben film sektöründe çalışkan sinemacıların emeklerinin talan edilmesinden rahatsızım!

Başarının suç sayıldığı yer bizim ülkemizdir. Filmlerimde çalışan, emek harcayan değerli oyuncu ve teknik ekibime yapılan haksızlıkların karşısındayım. Sinemada ‘Hızlı, dinamik, sorunsuzca ilerleyen ve gişede iş yapan bir film, mutlaka ticari bir filmdir ve böyle filmler kötüdür’e karşıyım. ‘Sanat filmleri ise kağnı gibi ilerler, bunlar da çok kaliteli birer sinema örneğidir’ şeklinde bir ayet de yok!

Sonuç olarak yeryüzündeki hiç bir otorite, sinemada neyin ticari film, neyin yüksek sanat filmi olduğuna karar verme hakkına sahip değildir. Sinemada, gerekse güzel sanatların genelinde bir ürünü sanat eserine dönüştüren ya da bu klasmandan çıkartan tek gerçek otorite zamandır. Ben 2007’den beri çok sevdiğim bir işi yapıyorum; o işi yaparken de çok büyük riskler alarak yapıyorum.

4 filmi çekebilmek için girdiğim riskleri, katlandığım sıkıntıları Kültür Bakanlığı’ndan, Euroimage’dan para alan sinemacılar anlayamazlar. Bugüne kadar çektiğim filmlerde, herkesin yardım alabilmek için önünde sıraya girdiği Kültür Bakanlığı’ndan tek kuruş yardım almadım. Benim filmlerimin gişe başarıları üzerinden Kültür Bakanlığı’na aktardığım paralarla, beni yok sayan sinemacılara katkıda bulundum.

Dahası, bu ülkenin bir sinemacısı olarak, böylesine ağır bir saygısızlık furyasına boyun eğmiyorum. Türkiye’de ki festivallerde kendi kankalarını ödüllere boğan sinemacıların hali ortadadır. Ben yıllardır sürüp giden haksızlığa karşıyım. Yerli festivallerin bu tavırlarına karşı Güneşi Gördüm, New York’ta Beş Minare ve Mucize’yi festivallere çok istedikleri halde göndermedim. Her ne olursa olsun, haksızlıklara karşı gelerek tepkilerimi ortaya koymaya sonuna kadar devam edeceğim. Yeter ki sizler yanımda olun.

Başrollerini Mert Turak, Talat Bulut, Erdem Yener, Büşra Pekin, Metin Yıldız ve Mahsun Kırmızıgül gibi isimlerin paylaştığı yapım, engelli bir adamın ve onu hayata bağlamaya çalışan bir öğretmenin hikayesini konu alıyor.

You must be logged in to post a comment Login