Tüplü Ceviz Fidanı Nedir?

05 Mayıs 2016 Perşembe, 11:09

Tüplü ceviz fidanı bildiğimiz açık fidandan farklı olarak kapalı köke sahiptir. Ceviz fidanları arasında tüplü ceviz fidanı ve açık deviz fidanı olarak bir ayrım vardır. Tüplü ceviz fidanının bildiğimiz açık fidandan farkı ise kökünün kapalı olmasıdır. Açık köklü ceviz fidanın kökü açıktır ve belli olmaktadır. Tüplü ceviz fidanının ise kökü kapalıdır. Ceviz fidanı almak isteyenler için tüplü ceviz fidanı farklı bir alternatif sunar.

tuplu-ceviz-fidani

Tüplü Ceviz Fidanı Çeşitleri

Tüplü ceviz fidanı çeşitleri arasında son yıllarda çok Chandler ceviz fidanı, Fernor ceviz fidanı, Fernette ceviz fidanı, Şebin ceviz fidanı gibi çeşitler bulunmaktadır.

Cahndler ceviz fidanı çok tutulan bir fidandır. Chandler ceviz fidanı erken meyve verme özelliği ile bilinir. Geç donlara karşı da çok dayanıklıdır ve uzun ömürlü bir üründür.

Fernor ceviz fidanı bahar aylarının donlarına karşı dayanıklılık gösterir. Geç çiçeklenen bir üründür. Bu fidandan yetişen cevizlerin kabukları çabuk soyulur ve çok lezzetlidirler.

Fernette ceviz fidanı bir diğer tüplü fidan çeşididir. Yüksek rakımlı alanlara ekilir ve geç çiçek açar. Karasal iklimin olduğu bölgelerde daha verimlidir.

Şebin ceviz fidanı yerli ceviz fidanları arasında en verimli olan üründür. Suya ve güneşe karşı hassas olduğundan özenli bakım ister. Erken meyve veren ceviz fidanları arasında yer alır.

Tüplü Ceviz Fidanı Avantajları

Tüplü fidanı avantajları içinde, dikim uygulamalarında asıl büyük avantaj yılın her zamanında bunlarla uygulama çalışmalarının yapılabilmesidir. Yani bunlar çıplak köklü fidanlarda olduğu gibi belli dikim mevsimine tabi değildirler.

  • Pazarlama mevsimi ve zaman uzundur. Her mevsim dikim yapılabilir.
  • Ambalaj ve kullanımı kolaydır.
  • Satış yerinde bakımı (sulama ve gübreleme) kolaydır, gömü v.s. dertleri yoktur.
  • El değiştirme esnasında az zarar görür. Esasen tüplü fidana karşı işçi daha ihtimamlı şekilde davranır.
  • Tüpteki fidanlar aşılı olduğu için dikilen yerde 3 yıl çerisinde moral meyvesi vermesi
  • Kapta/Tüpte toprağa nazaran daha hafif bir yetişme ortamı bulunduğu için topraklı fidandan daha kolay ve ucuz taşınması mümkündür

 

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login