e
sv

Tüplü Ceviz Fidanı

Fidanlıklarda tüplü/kaplı ceviz fidanı yetiştirmek suretiyle birkaç aydan birkaç yıla kadar değişen süreler fidanlık sahası ekilerek hızlı bir üretim yapılabilir. Böylece tüplü-kaplı ceviz fidan daha kısa rotasyona yetiştiği için, cevizin dönüş hızı daha yüksek olur. Bunlar için kullanılacak saha; piyasanın isteğine, fidan büyüklüğüne, kullanma amacına, iklim ve yetiştirme tekniğine göre değişir.

Tüplü ceviz fidanı açık fidandan ayıran özellik kapalı olmasıdır. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen tüplü ceviz fidanları dikim projelerinin uygulanmasında, sahaya kaplı olarak getirildikleri İçin, hatta birçok durumda  kaplarıyla dikildikleri için kökler güneş ve rüzgâr gibi etkilere maruz kalmaz. Bunların, çıplak köklü fidanlar, hatta topraklı fidanlar gibi, sökülürken kökleri koparılıp zedelenmez ve köklerinin büyük kısmı da fidanlık toprağında kalmaz.

Tüplü Ceviz Fidanı Çeşitleri

Fernette ceviz fidanı bir diğer tüplü fidan çeşididir. Yüksek rakımlı alanlara ekilir ve geç çiçek açar. Karasal iklimin olduğu bölgelerde daha verimlidir.

Şebin ceviz fidanı yerli ceviz fidanları arasında en verimli olan üründür. Suya ve güneşe karşı hassas olduğundan özenli bakım ister. Erken meyve veren ceviz fidanları arasında yer alır.

Tüplü ceviz fidan çeşitleri arasında son yıllarda çok popüler olan Chandler ceviz fidanı ve Fernor ceviz fidanı ilk göze çarpan çeşitlerdir. Cahndler ceviz fidanı yabancı bir üründür. Ancak son yıllarda çok tutulan bu ceviz fidanı ülkemizde de üretilmeye başlanmıştır. Chandler ceviz fidanı erken meyve verme özelliği ile bilinir. Geç donlara karşı da çok dayanıklıdır ve uzun ömürlü bir üründür.

chandler-ceviz-fidanı

Chandler ceviz fidanım üretim tesisi

Fernor ceviz fidanı ise çok yüksek meyve kalitesine sahip bir ceviz fidanıdır.2000 rakım yüksekliğe kadar ekimi yapılmaktadır ve yüksek yerlere ekimi tercih edilmektedir. Bahar aylarının donlarına karşı dayanıklılık gösterir. Geç çiçeklenen bir üründür. Bu fidandan yetişen cevizlerin kabukları çabuk soyulur ve çok lezzetlidirler.

Tüplü Ceviz Fidan Dikim Mevsimi

Tüplü fidanların dikim uygulamalarında asıl büyük avantaj yılın her zamanında bunlarla uygulama çalışmalarının yapılabilmesidir. Yani bunlar çıplak köklü fidanlarda olduğu gibi belli dikim mevsimine tabi değildirler.

Sizde % 100 ismine doğru aşılı ve sertifikalı tüplü ceviz fidanı satın almak istiyorsanız Güneş Fidancılık https://www.fidansec.com/tuplu-ceviz-fidani-fiyatlari web sitesi üzerinden sizlere yardımcı olmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Tüplü Ceviz Fidanı

x