Türk İşi Dondurma hikayesi gerçek mi? Türk İşi Dondurma filmi konusu ve oyuncuları!

10 Mart 2019 Pazar, 00:02

Türk İşi Dondurma (Turkish Ice Cream) filmi konusu nedir? Oyuncuları kimler? Türk İşi Dondurma hikayesi gerçek mi? Türk İşi Dondurma filmi ne zaman yayınlanacak? İşte Türk İşi Dondurma vizyon tarihi ve fragmanı

Dijital Sanatlar’ın bu yıl vizyona girecek ikinci filmi “TÜRK İŞİ DONDURMA”dan vizyon öncesi son fragman yayınlandı. Filmdeki komedi ve duygusal öğeleri ön plana çıkartan görüntülerde konuk oyuncu İsmail Hacıoğlu sürprizi de yer alıyor.

Sinema sektörünün güçlü aktörleri arasında yerini alan Dijital Sanatlar Yapımevi’nin, Birinci Dünya Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan iki Türk’ün hayatından esinlenerek sinemaya uyarladığı TÜRK İŞİ DONDURMA’nın yeni fragmanını yayınlandı. Avustralya’da yaşayan, biri ‘dondurmacı’ diğeri ‘deveci’ iki arkadaşın sıradan hayatlarının, savaşla nasıl kökten değiştiğini anlatan film, 15 Mart’ta vizyona girecek.

Can Ulkay’ın yönettiği, Gürkan Tanyaş’ın senaryosunu yazdığı, müziklerinde Fahir Atakoğlu imzası bulunan TÜRK İŞİ DONDURMA’nın başrollerinde, Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu ve Will Thorpe yer alıyor. Ünlü oyuncu İsmail Hacıoğlu da konuk oyuncular arasında.

TÜRK İŞİ DONDURMA FİLMİ KONUSU

İngilizlerin çağrısıyla ülkelerinden binlerce kilometre uzaktaki Anadolu topraklarına gelme hazırlıkları yapan Anzak askerlerinin karşısında savaşmak için memleketlerine dönmelerine izin verilmeyen bu iki yakın arkadaşın, Avustralya’da cansiperane şekilde verdikleri mücadeleden ilham alan film, CGV Mars Dağıtım aracılığıyla 15 Mart’ta tüm Türkiye’de izleyiciyle buluşacak.

Avustralya’da yaşayan iki Türk, geçimlerini devecilik ve el arabası ile dondurma satarak sağlar. 1915 yılında memleketlerinde savaş çıktığını öğrenen ikili, Çanakkale’ye cepheye gitmeye karar verir. Ancak, yetkililer onların adadan çıkmalarına izin vermez. Bu sırada Avustralya’da Türkler aleyhine propaganda yapılmaya başlanır. İngilizler’in Avustralya’da asker devşirmek için broşür dağıttığını öğrenen iki Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da vermeye karar verir.

YAPIMCI MUSTAFA USLU: ‘BİLENEN BİR HİKAYEDEN UYARLANDI’

Filmin yapımcısı Mustafa Uslu iki haftalık çekim süreci kaldığını belirterek, bilinen bir hikayenin sinemaya aktarıldığını söyledi. Mustafa Uslu “Bu hikayenin bugüne kadar film olmaması enteresan. Yurtdışında olsaydı 150 tane film yapılmıştı” dedi. Mustafa Uslu “Turkish’i Dondurma’da, savaşın bir kazanım olmadığını, insanlar dost ve arkadaşken, binlerce kilometre uzaklıktaki iki millet birbirini tanımazken, paylaşacak hiçbir şeyleri yokken neden savaştıklarını, bunun ne kadar anlamsız olduğunu anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Mustafa Uslu filmle ilgili bilgi aktarırken şöyle devam etti: “Filmde göreceksiniz ki Avustralya’da yaşayan Türkler orada evlenmişler, aile kurmuşlar. Kahramanlarımızın mutlu bir hayatları var ama bu huzurlu ortam savaşla bozuluyor. Buna ne gerek var? Dünya bugün de savaşlarla yönetiliyor. Savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyoruz”

You must be logged in to post a comment Login