Türkiye Tatlı Küçük Yalancılar’a hazır mı?

25 Haziran 2015 Perşembe, 01:29

Pretty Little Liars dizisinden uyarlanan Tatlı Küçük Yalancılar dizisi yakında Star TV ekranlarında izleyici ile buluşacak.

Radikal’den Oktay Volkan Alkaya, 6 Temmuz Pazartesi Star TV’de başlayacak olan Tatlı Küçük Yalancılar ile orijinal dizi Pretty Little Liars’ı karşılaştıran bir yazı kaleme aldı. İşte o değerlendirme:

Bizim yerli senaristleri, özgün hikaye üreticilerini domuz kurşunuyla vurup telef mi ettiler nedir son yıllarda devşirme senaryolarla yurt dışından dizi uyarlamak moda oldu. Tutuyor mu? Tutunca tutuyor, reytinge giden yolda her yapılan mübahtır. Saygımız sonsuz. Uyarlayan arkadaşların da ellerine sağlık. Ancak uyarlama diziler bize üreticiliğin karanlık çağına doğru ilerlediğimizi de hissettirmiyor değil. Star ekranlarının yeni reyting kozu Tatlı Küçük Yalancılar da işte bu furyanın son temsilcisi görünümünde. Yurt dışında Pretty Little Liars adıyla yayınlanan dizinin yerli versiyonu nasıl olacak merak ediyoruz çünkü dizi tam bir cadı kazanı; ablasının sevgilisini baştan çıkartan mı ararsınız, öğretmeniyle aşk yaşayan mı ararsınız, lezbiyen çift mi ararsanız ne varsa bu dizide! Dizi birebir uyarlanırsa ortalık çok karışacak çok!şükrü-özyıldız

Öncelikle PLL olarak anılan Pretty Little Liars’tan biraz bahsedelim. PLL IMDB’den 7.9 gibi oldukça iyi bir puan alan ve 2010 yılından beri yayınlanmakta olan bir yapım. 90’larda komedi yapımlarla piyasaya giren Marlene King’in yarattığı PLL’in şimdilik 2017’ye kadar sürmesi planlanmış. Dizinin fanatikleri dünyanın pek çok ülkesinde her bölümü iple çekiyor ve dizinin lokomotifi olarak 5 genç ve güzel kız ön plana çıkıyor. 5 genç kızın etrafında dönen hikayeler örgüsü ülkemizde tutar mı? Tutması muhtemel ancak bu tarz yapımların hedef kitlesinin giderek daha küçük yaş gruplarına düştüğünü de göz ardı edilmemeli. Yani dizide hikayesi anlatılan yaş grubundaki kişilerden ziyade daha küçük izleyiciler bu yapımların fanatiği oluyor. Bu da bir kaç kuşak sonra karşımıza çıkacak izleyici kitlesi hakkında bizi düşündürmüyor değil. Neyse… Gelelim oyunculara

Spencer Hastings / Troian Bellisario

1985 doğumlu Troian Bellisario’nun canlandırdığı Spencer karakteri, dizide derslerinde başarılı bir öğrenciyi canlandırıyor.

Spencer’ın başarılı olduğu bir başka konu da ablasının erkek arkadaşını baştan çıkartmak! Dizinin Türk versiyonunda bu konu “Baldız baldan tatlıdır” muhabbetine mi bağlanacak bekleyip göreceğiz…

Dizinin yerli versiyonunda bu karakteri Selin adında göreceğiz. Selin’i ise Büşra Develi canlandıracak!

Büşra Develi 1993 doğumlu ve bu diziyle genç oyuncu ilk defa televizyon ekranlarında oyuncu olarak karşımıza çıkacak.

Aria Montgomery / Lucy Hale

1989 doğumlu Lucy Hale’in canlandırığı Aria karakteri, Alison adlı ana karakterin en derin sırlarını bilen arkadaş grubu üyesi olarak biliniyor. Dizideki önemli erkek karakter olan Ezra ile ilişki yaşaması önemli bir detay.

Önemli çünkü Ezra, Aria’nın öğretmeni! Türkiye daha önce Hülya Avşar’ın Zeynep Öğretmen filminde yaşadığı travmayla öğrenci-öğretmen ilişkisine uzak değil. Ancak son dönemlerde öğretmenleri tarafından taciz edilen öğrencilerin haberlerinin çıkmasından rahatsızlık duyduğumuz göz önünde bulundurulacak olursa, bu konu diziye bir handikap yaşatabilir.

Yerli versiyonda bu karakteri Aslı adında göreceğiz ve Aslı karakterini de Bensu Soral canlandıracak.

24 yaşındaki Bensu Soral’ı daha önce Vicdan adlı dizide izlemiştik.tatlı-küçük-yalancılar-dizi-1

Hanna Marin / Ashley Benson

Dizinin başında tombul bir kız olan Hanna karakteri sonralarda vücudunu forma sokup okulun en popüler kızı haline geliyor. Bu da ana karakter Alison ile aralarında bir çatışmaya yol açıyor. Hanna karakterini Ashley Benson canlandırıyor.

Ashley Benson, şu sıralarda ABD’nin en popüler sarışını konumunda ve Taylor Swift’le mukayese ediliyor!

Dizinin yerli versiyonunda bu karakteri Hande adında göreceğiz ve Hande’yi Melisa Şenolsun canlandıracak.

Melisa 1996 doğumlu ve bu dizi onun ilk oyunculuk deneyimi olacak. Bizim Melisa’mız tamam Taylor Swift’e meydan okuyacak noktada olmayabilir ancak, yurdumuz genç kızına da bir şans tanımak lazım…

Emily Fields / Shay Mitchell Ve gelelim zurnanın zırt dediği, diyeceği ve belki de çoktan demiş olduğu yere. Öncelikle dizide sportmen ve iyi niyetli bir genç kız olan Emily’i Shay Mitchell’ın canlandırdığını söyleyelim. Ve sonra işin arap saçına döneceği noktaya bir değinelim…

Emily öyle bir karakter ki, birebir Türk versiyonuna uygulanırsa izlenme saatinde pek çok evden “Abov” sesleri yükselebilir. Çünkü Emily lezbiyen bir karakter ve başroldeki Alison karakterine aşık!

Dizinin yerli versiyonunda bu karakteri Ebru adında göreceğiz ve Ebru’yu Dilan Çiçek Deniz canlandıracak.

19 yaşındaki Dilan, Miss Turkey 2014 finalisti ve ülkemizi Kainat Güzellik Yaroşması’nda temsil etti. Peki Dilan orjinal senaryodaki gibi eşcinsel bir karakteri mi canlandıracak, yoksa ne olacak, nasıl olacak, Türkiye buna hazır mı? Hazırsa nasıl sahnelerle karşılaşacağız?

Alison DiLaurentis / Sasha Pieterse Dizinin ana kahramanı olan Alison’u 96 doğumlu ve bir zamanların çocuk yıldızı Sasha Pieterse canlandırıyor. Alison kötü kalpli ancak çok güzel ve insanları parmağında oynatan bir karakter.

PLL’in odak noktası olan Alison orjinal dizide sarışın bir karakter ama yerli versiyonda…

Esmer bir Açelya olarak karşımıza çıkıyor! Beste Kökdemir’in canlandırdığı Açelya karakteri dizide nasıl bir başrol olacak bilemiyoruz ancak daha önce Not Defteri’nde izlediğimiz Beste Kökdemi’in bu rolün altından kalkacağına inanıyoruz.

Orjinal dizide çok fazla etkinliği olmayan ve 42 bölümde yüzünü gösteren Tammin Sursok’un canlandırdığı Jenna Marshall karakteri de ilgi çekici bir figürdü.

Dizinin yerli versiyonunda bu karakteri Janset adıyla göreceğiz ve Janset’i dizinin kadrosundaki en tecrübeli isimlerden biri olan MErve Çağıran canlandıracak. Daha çok muhafazakar olarak tabir edebileceğimiz Şefkat Tepe, Tek Türkiye, Nizama Adanmış Ruhlar gibi dizilerde karşımıza çıkan Çağıran’ın Janset karakterini nasıl taşıyacağı merakla bekleniyor.

Bunun yanında dizinin erkek kadrosunda ise orjinalde Tyler Blackburn’ün canlandırdığı Caleb karekterinin yerli versiyonunda Burak Deniz, Toprak adında bir karakterle karşımıza çıkacak.

Dizinin orjinalinde kritik bir karakter olan ve Ian Harding’in canlandırdığı Ezra karakterinin karşılığında ise yerli versiyonda Şükrü Özyıldız, Eren karakteriyle karşımıza çıkacak.

Radikal

You must be logged in to post a comment Login