Vatanım Sensin dizisi Yüzbaşı Yakup kimdir?

Vatanım Sensin dizisine başarılı oyuncu Fatih Artman Yüzbaşı Yakup rolüyle katıldı. Yüzbaşı Yakup kimdir tarihteki yeri nedir?

Başrollerinde Bergüzar Korel, Halit Ergenç ve Onur Saylak’ın yer aldığı ‘Vatanım Sensin‘ dizisine sürpriz bir isim daha katıldı. Behzat Ç dizisiyle ünlenen oyuncu Fatih Artman da Vatanım Sensin’de rol alacak. Artman “Yüzbaşı Yakup” rolüyle izleyici karşısına çıkacak.

VATANIM SENSİN YÜZBAŞI YAKUP KİMDİR?

Daha önce Halide Edib Adıvar ve Atatürk göndermeleriyle büyük ses getiren Vatanım Sensin, tarihin seyrini değiştiren karakterleri hatırlatmaya devam ediyor. Sevilen dizinin yeni bölüm öncesi yayınlanan fragmanı yine bu isimlerden birini gündeme getirdi. Atatürk sahneleriyle dikkat çeken fragmana Yüzbaşı Yakup karakteri damga vurdu. Peki, Fatih Artman’ın canlandıracağı Yüzbaşı Yakup kimdir?

İstanbul, İttihat ve Terakki’nin fedailerinden olan Yakub Cemil, Çerkes ve Lezgi kökenli bir Osmanlı subayıdır. 1883 doğumlu olan Yüzbaşı Yakup, 1903’de Teğmen rütbesiyle Harp Okulu’ndan mezun oldu. İlk görev yeri Manastır’da konuşlanan 6. Nizamiye Piyade Tümeni idi. Burada Enver Paşa’nın emrinde bulunmuş ve hayatı boyunca da Enver Paşa’nın en yakınındaki adamlarından biri olmuştur. II. Meşrutiyet dönemine kadar bu bölgede görev yaptı. Bulgar, Sırp, Yunan, Arnavut çetelerine karşı mücadele etti. Gayri Nizami Harp tecrübesini bu dönemde kazandı. İttihat ve Terakki’ye katılması da yakın arkadaşlarının etkisiyle aynı dönemdedir. İhtilalin ardından İttihat ve Terakki cemiyetince 1909 yılında İran’a gönderildi. Görevi daha önceden kaldırılmış olan meşrutiyeti yeniden ilan ettirmek üzere yeraltı faaliyetlerinde bulunmaktı.

Yol boyunca, bölgedeki kürt aşiretlerinin desteğini toplayarak ilerledi. İranlı meşrutiyet yanlıları ile işbirliği yaptı. 31 Mart olaylarının patlak vermesiyle İstanbul’a çağrılınca görevini bırakmak zorunda kaldı. İsyan bastırıldıktan sonra Ermeni ayaklanmaları sebebiyle müfettiş-i umumi olarak Adana’ya gönderildi. 1910’da gazeteci Ahmet Samim Bey’e düzenlenen suikastın faili olduğu iddia edildi ancak bu iddia ispatlanamadı. İstanbul günlerinde İttihat ve Terakki yönetimi ile ters düştü ve İtilaf devletleri ile barış için İttihat ve Terakki hükümetini ikna, bu mümkün olmazsa darbe ile devirme planları yaptı. İttihat ve Terakki hükümetini dağıtmak, İtilaf devletleri ile barış yapacak bir hükümeti yıkmak istiyordu. Başkomutan ve Harbiye Nazırı adayı ise Mustafa Kemal’di. İttihat ve Terakki içindeki entrikaların sonucunda Talat Bey grubunun Enver Paşa’yı kandırması sonucunda hükümeti devirmeye teşebbüs ve Harbiye Nazırı Enver Paşa’ya suikast suçlamasıyla tutuklandı. Enver Paşa, Yakub Cemil’in idam edilmesinden yana değildi. Ancak Enver Paşa’nın yurt dışında bulunmasını fırsat bilen Talat Paşa, Yakub Cemil’in idamına karar verdi. 11 Eylül 1916 günü kurşuna dizilerek idam edildi.

FATİH ARTMAN KİMDİR?

29 yaşındaki oyuncu Fatih Artman 3 sezon boyunca Behzat Ç dizisinde Harun karakterini canlandırmıştı. Fatih Artman 2015 yılında Hande Doğandemir ile Bana Masal Anlatma filminde de başrol oynamıştı. Oyuncu son olarak Kanal D’de yayınlanan Beş Kardeş dizisinde rol almıştı.

VATANIM SENSİN’DE MUSTAFA KEMAL’DEN MEKTUP

Vatanım Sensin 14. Bölümde; Mustafa Kemal’den mektup geliyor; Cevdet yeni bir göreve çağrılıyor! Vatanım Sensin 14. Bölüm 2 Şubat Perşembe akşamı saat 20.00’de Kanal D’de!

Cevdet’in Tevfik’i köşeye sıkıştırması ile Eşref Paşa’nın eline geçen silahlar tüm dengeleri değiştirecektir. Şayet Nazilli de Türkler zafer kazanırsa Cevdet’in Yunan Ordusu ile işi bitecek ve ailesine kavuşacaktır. Cevdet’in eski Osmanlı üniformasını istemesi Azize’yi yeniden ümitlendirir.

 

Tevfik yaptığı savunmayla namlunun ucundan kendini sıyırsa da henüz başına açılacak büyük dertten habersizdir. Mustafa Kemal’den Cevdet’e gelen mektup ise olayların tüm seyrini değiştirir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Vatanım Sensin dizisi Yüzbaşı Yakup kimdir?

x