baby sensory

Cevizin Faydaları

02 Aralık 2019 Pazartesi, 09:52

Cevizin faydaları konusunda yayınlanan makalelerde ve uzman görüşlerinin ortak noktası cevizin kötü kolesterolü düşürmesi ve düzene sokmasına yardımcı olmasıdır. Bu sadece bir laf olarak söylenmemiş, bilimsel araştırmalar yapılarak düzenli olarak ceviz tüketilmesinin gerçekten kötü kolesterolü düşürerek kal ve damar sağlığını korumada etkili olduğu ortaya konulmaktadır.

Cevizin faydalarından biri de damarlarda plaka oluşumu riskini azaltır ve damarların esnek kalmasını, kan akışının düzenli devam etmesini sağlamaktadır. Cevizin bu en çok bilinen faydalarından yararlanmak için önerilen tüketim miktarı ne kadar diye sorar gibisiniz. Bu miktar günde 3-4 adet ceviz, haftada toplam olarak 3-4 yemek kaşığı da ceviz yağını tüketerek sağlayabilirsiniz. Cevizi derisiyle birlikte emeli, ceviz yağını da isteğinize göre salatalarınızın içine koyarak yiyebilirsiniz.

Cevizin bir diğer fayda sağladığı hastalık Tip 2 diyabet hastalarıdır. Hastaların genel olarak kan şekerini düzeyinin kontrol edilmesi ve insülinin metabolize edilmesi olarak kabul edilir. Ceviz Tip 2 diyabet hastalarının damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları görülme risklerinin oranını azalttığı bilimsel araştırmalarla belirlenmiştir.

Antioksidan bakımından zengin olan cevizin kanseri önlemek içinde tüketildiğini biliyor muydunuz ? Vücutta serbest radikallerin artmasına bağlı olarak oluşan kanser gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini yükselten kronik oksidatif stresini ceviz tüketimi ile dengeleyebilmektesiniz. Uzmanlar cevizin faydalarını da göz önünde bulundurarak hastalıklara karşı vücudunuzu güçlendirmek için düzenli olarak cevizin tüketilmesini öneriyor.

Cevizin Diğer Faydaları

Ceviz özellikle ilerleyen yaşlarda görülen kemik zayıflamasına ve kemiklerde yaşanan mineral kaybını yavaşlatır.

Yüksek kalorili olduğu ve yüksek oranda yağ içeren cevizin kilo vermeye yardımcı olmasına biraz şaşırabilirsiniz ama bu bilgi tamamıyla doğrudur ve gerçektir. Günde 3 veya 4 adet ceviz yemek sizin tokluk hissinizi uzatmaktadır.

Cevizin bir de hafızayı güçlendirdiği ve bilimsel fonksiyona katkıda bulunduğu ortaya koyuluyor.

Sizde çocuklarınıza yeşil bir dünya iyi bir gelecek bırakmak istiyorsanız ceviz fidanı dikmenizi öneriyoruz. Çünkü ceviz fidanı 3-4 yaşından sonra meyve vermeye başlar ve sulama gibi ekstra masraflar gerektirmez. Ancak ceviz fidanı satın alırken ceviz fidanının aşılı olup olmadığını mutlaka sorgulayınız.

Aşılı ceviz fidanı çeşitleri arasında en çok tercih edilenler chandler ve fernordur. Son yıllarda ise pedro ceviz fidanına talep artmıştır. Sizde aşılı sertifikalı üreticiden ceviz fidanı satın almak istiyorsanız https://www.chandlercevizfidani.com.tr/ adresinden sipariş verebilir ceviz fidanı dikimi ve bakımı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login