Rise of Empires Ottoman 2. sezon var mı? Netflix Rise of Empires: Ottoman yeni sezon ne zaman?

Rise of Empires: Ottoman kaç sezon? Mara’nın “Kızıl Elma senindir” sözüne Fatih Sultan Mehmet’in “Öyleyse başlıyoruz” yanıtı Rise of Empires: Ottoman’ın 2. sezonu var mı? sorusunu akıllara getirdi. Netflix’in Türkiye ve tüm dünyada aynı anda yayınlanan, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethini anlatan, Türkçe anlatımını Halit Ergenç seslendirdiği mini belgesesl dizisi Netflix Rise of Empires: Ottoman 1. sezonuyla beğeni topladı. Cem Yiğit Üzümoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet’i canlandırdığı  Rise of Empires: Ottoman dizisinin 2. sezonu ne zaman yayınlanacak?

RISE OF EMPIRES: OTTOMAN 2. SEZON YENİ BÖLÜMLER NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Başrollerini Tuba Büyüküstün, Cem Yiğit Üzümoğlu, Selim Bayraktar, Birkan Sokullu, Osman Sonant, Tolga Tekin, Ushan Çakır, Damla Sönmez’in paylaştığı belgesel dizi 24 Ocak 2020’de tüm dünya ile aynı anda Netflix’te yayınlandı. 1. sezonu 6. bölümden oluşan belgesel dizinin finalinde ise Mara’nın “Kızıl Elma senindir” sözüne Fatih Sultan Mehmet’in “Öyleyse başlıyoruz” yanıtı Rise of Empires: Ottoman’ın 2. sezonu olacağı şeklinde yorumlandı.

Netflix’te ilk sezonu 55 dakikadan oluşan 6 bölüm halinde kurgulanan Rise of Empires: Ottoman’ın 2. sezonun ise olup olmayacağı Netflix tarafından açıklanacak.


Prof.Dr. A.M Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan danışmanlığında kaleme alınan, yapımcılığını Karga Seven ile birlikte STX Entertainment’in üstlendiği belgesel dizisinin yönetmen koltuğunda ise Emre Şahin oturuyor. Çekimleri İstanbul’da gerçekleşen Rise of Empires: Ottoman altı bölümden oluşuyor.

Rise of Empires: Ottoman, tarihe damgasını vuran padişahlardan Fatih Sultan Mehmet’in yükselişini ve İstanbul’un fethini konu alırken dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nu farklı bir açıdan ele alıyor.

TÜRKÇE ANLATIMINI HALİT ERGENÇ SESLENDİRİYOR

Prof.Dr. A.M Celal Şengör ve Dr. Emrah Safa Gürkan danışmanlığında kaleme alınan belgesel dizinin Türkçe anlatımını Halit Ergenç seslendiriyor. Yapımcılığını Karga Seven ile birlikte STX Entertainment’in üstlendiği yapımın yönetmen koltuğunda ise Emre Şahin oturuyor.

bölümden oluşan Rise of Empires: Ottoman, tarihe damgasını vuran padişahlardan Fatih Sultan Mehmet’in yükselişini ve İstanbul’un fethini konu alırken dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nu farklı bir açıdan ele alıyor.

RİSE OF EMPİRES: OTTOMAN KONUSU NE?

Belgesel tarzında olan dizi, Osmanlı İmparatorluğu’nu ve Fatih Sultan Mehmet’i farklı bir açıdan ele alıp İstanbul’un fethini anlatmaktadır.

RİSE OF EMPİRES: OTTOMAN OYUNCU KADROSU

Cem Yiğit Üzümoğlu (Fatih Sultan Mehmet)
Tuba Büyüküstün (Mara Hatun)
Damla Sönmez (Ana)
Osman Sonant (Loukas Notaras)
Selim Bayraktar
Birkan Sokullu
Ushan Çakır
Tolga Tekin

FATİH SULTAN MEHMET’İ KİM CANLANDIRIYOR (CEM YİĞİT ÜZÜMOĞLU KİMDİR)

Rise of Empires: Ottoman dizisinde Fatih Sultan Mehmet’i Cem Yiğit Üzümoğlu canladıracak. Tiyatro, sinema ve dizilerde rol alan Cem Yiğit Üzümoğlu , 1 Mart 1994 tarihinde İstnbul’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı oyunculuk bölümünden mezun oldu. Kariyerine ilk olarak Adı Efsane dizisindeki Hakan Şahin rolü ile başladı. Bundan önce birçok tiyatro oyununda yer aldı. Nisan 2017’de 21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı” ödülüne layık görüldü.[4] Genç oyuncu 2018 yılında Troas ve Kalp oyunlarında rol almıştır. 2019 yılında ise İbrahim Çiçek’in yönettiği Evlat isimli oyunda rol almaktadır.

 

 

RİSE OF EMPİRES: OTTOMAN FRAGMAN

MARA HATUN KİMDİR?

Babası Sırbistan Despotu Đurađ Branković’dir. Annesinin kim olduğuna dair farklı rivayetler vardır. Rivayetler arasında Trabzon İmparatoru IV. İoannis’in kız kardeşinin veya Kantakuzenos Hanedanı’ndan Eirene Kantakuzenos’un annesi olduğu iddia edilir. Babası Đurađ Branković, Osmanlı’nın vasalı konumundaydı. II. Murad, 1433 yılında Mara’ya talip oldu. Babası bu teklifi kabul etti. II. Murad, 1435’te Mara’yı getirmesi için Saruca Paşa’yı görevlendirdi. Mara, düğünü yapılmayarak Edirne’ye getirildi.

Mara ile olan evlilik barışı tesis etmesi düşünülürken umulduğu gibi olmamış, 1438’de kocası II. Murad Sırbistan’a savaş açmıştır. Sırbistan bütünüyle fethedilmiştir. II. Murad, karısının babasının memleketinde kalmasına izin vermiş ancak iki kardeşini tutuklatmıştır. Bir süre sonra kardeşlerinin babaları ile haberleştikleri gerekçesiyle 1441’de gözlerine mil çektirilerek Sinop ve Amasra kalelerine gönderilmişlerdir.

II. Murad’ın ölümünden sonra üvey oğlu II. Mehmed kendisini evlendirmek istemiş, ancak bu isteğe karşı çıkarak Sırbistan’a geri dönmüştür. Aynı zamanda Bizans İmparatoru XI. Konstantinos’ta kendisiyle evlenmek istemiş ancak bu isteği de reddetmiştir. 1456’da babasının ölümünün ardından tahtın varisleri arasında kendisinin de olduğunu iddia etti. Taht mücadelesinde başarılı olamayınca 1457’de İstanbul’a geri döndü. İki yıl İstanbul’da kaldıktan sonra 1459’da Osmanlılar tarafından tamamı ele geçirilmiş Sırbistan yerine Serez’e yerleşti. Fatih Sultan Mehmed üvey annesine Selanik’teki Ayasofya Manastırı’nı bütün haklarıyla bir fermanla bağışlamıştır. Fermanda Mara Hatun, “bütün Hristiyan kadınların hanımefendisi” olarak nitelendirilmiştir.

Manastırda yaşarken kız kardeşi Katerina’yı 1469 yılında padişahın izniyle yanına aldırmıştır. Mara Hatun’un Fatih Sultan Mehmed’in annesi olduğu bazı yazarlar tarafından iddia edilir. Ancak bunun doğru olması mümkün değildir, çünkü Mara Hatun ile II. Murad 1435 evlenmişler, Fatih Sultan Mehmed ise 1432 yılında doğmuştur. Mara ile Murad’ın çocukları olup olmadığı bilinmemektedir. Mara, uzun bir ömür yaşadıktan sonra 14 Eylül 1487’de Serez’de ölmüştür. Eikosifoinissa Manastırı’nda gömülüdür.

II. Mehmed kendisine saygılı davranmış ve “anam” diye hitap etmiştir. II. Bayezid’de, Mara Hatun’a babası gibi saygıda kusur etmemiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki içerik:

Rise of Empires Ottoman 2. sezon var mı? Netflix Rise of Empires: Ottoman yeni sezon ne zaman?

x